16.12.17 - Pogrzeb trzech komandorów Marynarki Wojennej RP

 

 

Po zakończeniu wojny wszyscy trzej rozpoczęli służbę w odrodzonej Marynarce Wojennej dochodząc w niej do wysokich stanowisk sztabowych, jednak w ramach represji stalinowskich na przełomie lat 40 i 50 siedmiu komandorów przedwojennej floty zostało aresztowanych przez Informację Wojskową (odpowiednik cywilnego UB), oskarżonych o antypaństwowy spisek, poddanych okrutnemu śledztwu, a na trzech z nich wykonano kary śmierci metodą "katyńską", czyli strzałem w tył głowy. Komuniści nie tylko odebrali im życie i majątek, zbrukali dobre imię, ale także chcieli wymazać ze społecznej pamięci chowając ich ciała w nieoznaczonych dołach na cmentarzu powązkowskim w Warszawie.

Dopiero w 2013 r. prace poszukiwawcze prowadzone przez IPN doprowadziły do odnalezienia ich szczątków, a następnie do ich identyfikacji poprzez badania DNA. Dzięki temu w 65 rocznicę tragicznej śmierci doszło do uroczystego pochówku komandorów z udziałem najwyższych władz duchownych i cywilnych. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się już w piątek 15 XII na Helu, po czym szczątki bohaterów zostały przewiezione drogą wodną do kościoła garnizonowego na Oksywiu.

W sobotę pogrzeb rozpoczął się od mszy, której przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek, następnie trumny ze szczątkami zostały przeniesione na cmentarz Marynarki Wojennej i pochowane w specjalnie wybudowanym mauzoleum.

Cała uroczystość miała niezwykle dostojny i podniosły charakter, odbyła się w asyście orkiestry wojskowej i kompanii honorowej Marynarki Wojennej RP, oraz licznych pocztów sztandarowych, wśród nich również z naszej szkoły. W tej części pogrzebu uczestniczył również prezydent RP p. Andrzej Duda, który wygłosił okolicznościowe przemówienie.

We wspomnianym mauzoleum za rok spoczną również szczątki dowódcy obrony Wybrzeża w 1939 r. admirała Józefa Unruga, który zmarł w 1973 r. na emigracji, ale w testamencie zastrzegł, że chce być pochowany wraz ze swoimi prześladowanymi przez komunistów podkomendnymi.

Pogrzeb komandorów jest elementem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości (11 XI 1918 r.), które zbiega się ze stuleciem utworzenia Marynarki Wojennej RP (28 XI) - Patrona naszej szkoły.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
X
Password:
Wrong password.