04.06.18 – Olimpiada Zwolnieni z Teorii

Projekt dziewcząt z Gdyni w finale będzie walczyć o TYTUŁ SREBRNEGO WILKA (najlepszy projekt w danym województwie) oraz TYTUŁ ZŁOTEGO WILKA (najlepszy projekt w Polsce w jednej z kilku kategorii). W tegorocznej edycji OLIMPIADY wystartowały jeszcze dwa zespoły z III LO w Gdyni (projekty społeczne „Teens For Kids” oraz  " Meet IT"). Zwolnieni z teorii - jesteśmy tu, abyście Wy mogli "Spojrzeć im w oczy".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Spójrz mi w oczy" to projekt współtworzony przez piątkę dziewczyn (4 z III LO oraz 1 z VI LO) , które postanowiły przełamać stereotypy i wyjawić prawdę o ludziach, którzy zostali odrzuceni przez społeczeństwo, bo w pewnym momencie życia popełnili błąd.

Mowa o bezdomnych - jesteśmy tu, abyście Wy mogli "Spojrzeć im w oczy".

- Jesteśmy pięcioosobowym składem, same dziewczyny - uczymy się w III LO i VI LO w Gdyni – mówi Liderka projektu - Karolina Potrzebska. Pozostałe uczennice zaangażowane w projekt to: Katarzyna Połomska, Maria Wiśniewska (VI LO), Hanna Renke, Hannah Calvo.

Głównym celem projektu jest przełamanie krzywdzących stereotypów na temat bezdomnych i bezdomności samej w sobie. Wielu ludzi uważa, że ludzie, którzy śpią i żyją na ulicach to nikt więcej jak tylko "pijacy" i "narkomani", którzy przez swoje decyzje skończyli tam, gdzie są aktualnie. Jednak bezdomność to nie wybór, a dziewczyny chcą to udowodnić i pokazać, jaka jest prawda przez opisywanie tych ludzkich historii. Projekt oficjalnie wystartował 7 stycznia.

W ramach projektu będą robiły wielką kampanię społeczną (plakaty po Trójmieście i innych miastach oraz wystawy fotograficzne). Będą także organizowały zbiórki żywności i ubrań dla schronisk, gdzie mieszka część ludzi bezdomnych.

Głównym elementem projektu jest blog. Pomysł wynikał z inspiracji działalnością fotografa-amatora, który wydał książkę i prowadzi bloga "Humans of NYC".

Blog:  https://spojrzmiwoczyzwzt.blogspot.com/

- Bardzo spodobała nam się idea rozmawiania z nieznajomymi i publikowania ich historii, krótszych czy dłuższych. Do tego wszystkie jesteśmy harcerkami i działamy społecznie, więc chciałyśmy to połączyć z faktyczną pomocą materialną dla ludzi, którzy tego potrzebują – dodaje Karolina. Kontaktujemy się z różnymi mediami i mamy zamiar "narobić trochę hałasu" dookoła naszej inicjatywy, właściwie większość naszych działań będzie się kręciło wokół reklamy społecznej.

Dziewczyny mają jeszcze jedną wspólną cechę, która ich łączy w niesieniu pomocy – są harcerkami.

Zapraszamy na fanpage'a projektu: https://www.facebook.com/spojrzmiwoczyzwzt/

 

 

MEET IT. PROJEKT UCZNIÓW III LO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Meet IT edukacyjny projekt realizowany w ramach “Zwolnieni z Teorii” Platformy dla studentów i licealistów, których celem jest stworzenie własnego projektu społecznego.

Pomysłodawcą projektu jest Mateusz Masłowski uczeń III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, który wraz ze swoimi kolegami ze szkoły: Maciejem Kanasem, Michałem Rembalskim, Piotrem Kowalewskim i Kacprem Walentynowiczem stworzyli Meet IT stawiający sobie za cel pomoc młodzieży w nauce programowania. W dzisiejszych czasach życie bez technologii wydaje się niemożliwe, różnego rodzaju urządzenia towarzyszą nam niemal na każdym kroku. Niestety mimo otaczającej nas technologii mało kto zna język programowania a pojęcie “ algorytmika “ jest dla większości obce.

Z pomocą przychodzi Meet IT pomagający młodzieży w nauce programowania. Gdyńscy Licealiści stworzyli KompendiX. "Kompend1X" jest źródłem wiedzy o algorytmice, w którym znajduje się 60 lekcji. Każda składa się z artykułu i zbioru zadań. Dodatkowo do większości załączony jest również wykład. W pierwszej fazie projektu uczniowie pracują w grupach pod okiem prowadzącego (tutora). Następnie mają możliwość rozpoczęcia indywidualnej nauki z tutorem. Od tego momentu każda lekcja obywać się będzie w pełni dostosowana do potrzeb, chęci oraz możliwości ucznia.

Meet IT stawia na naukę algorytmiki, dziedziny informatyki uczącą logicznego myślenia, precyzyjnego prezentowania myśli i pomysłów oraz kreatywności - Jeśli ktoś ją opanuje, bez problemu nauczy się używać każdego nowego języka programowania lub innej techniki. Mówią organizatorzy projektu. O poziom zajęć dbają nauczyciele czyli tutorzy, którymi są młodzi programiści chętni podzielić się swoją wiedzą oraz doświadczeniem zdobytym podczas ogólnopolskich oraz międzynarodowych olimpiad informatycznych. Zadaniem tutora jest przekazanie wiedzy oraz rozwinięcie umiejętności informatycznych. Każdy z nich podchodzi indywidualnie do ucznia, zarówno w sposób komunikowania się jak i poziomu zadań. Jak zostać uczniem projektu Meet IT? Aby zostać uczniem projektu wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie http://meetit.pl/ następnie osoba ubiegająca się o przyjęcie zostanie dodana do kilkunastoosobowej grupy. Po około półtora miesięcznej nauce, uczeń chętny do dalszej współpracy otrzymuje personalnego tutora  który indywidualnie dobierze tematy, zadania i tempo pracy w zależności od zapotrzebowania. Cały proces odbywa się online.

Nie tylko dla amatorów informatycznych Żeby cała społeczność mogła funkcjonować, potrzebni są Tutorzy. Organizatorzy projektu zachęcają uczniów zajmujących się informatyką do współpracy. - Każdy, kto posiada wiedzę i umiejętności oraz udowodni, że potrafi w kulturalny sposób je przekazywać jest w tej roli mile widziany. Tutor, poprzez uczenie innych, sam porządkuje swoją wiedzę i efektywnie się rozwija. Zachęcamy także znanych olimpijczyków, tłumaczą organizatorzy.

Całość wystartowała we wrześniu ubiegłego roku, w tym czasie autorzy  Meet IT odwiedzili wiele szkół w Polsce w takich miasta jak : Gdynia, Gdańsk, Bydgoszcz, Żary, Żagań, Szczecin, Świnoujście, Poznań, Konin, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Leszno, Biały Bór. Występowali łącznie przed 3500 uczniów. Za każdym razem zachęcali do nauki informatyki, udziału w olimpiadzie oraz dołączeniu do ich społeczności. Skąd wziął się pomysł i jak przebiegała organizacja? Od lat prowadzę swoje zajęcia przygotowujące do olimpiad. Niestety, nie miały one nigdy dużego zasięgu, ponieważ brało w nich udział kilkanaście osób. Wyniki finałów, do których zakwalifikowali się praktycznie tylko uczniowie współpracujący z dużymi ośrodkami, świadczyły o braku możliwości rozwoju reszty młodzieży. Pewnego razu naturalnie przyszedł pomysł, żeby pomóc im tworząc organizacje działająca na podobnych, lekko przerobionych zasadach, co moja grupa Zarówno cały zarząd, jak i sztab chętnych wolontariuszy zebrał się błyskawicznie. Ludziom bardzo spodobała się inicjatywa i sami proponowali nam swoją pomoc. Mogę zdecydowanie powiedzieć, że cała organizacja poszła stosunkowo szybko, a wspólna praca sprawiała przyjemność - mówi pomysłodawca Mateusz Masłowski

Przypominamy, projekt realizowany jest w ramach platformy “Zwolnieni z Teorii “ wszystkie jego usługi są darmowe.

 

PROJEKT SPOŁECZNY „TEENS FOR KIDS”

Pod koniec kwietnia w przedszkolu nr 52 w Gdyni odbyły się warsztaty kreatywności, zorganizowane przez grupę uczniów z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Warsztaty finalizowały projekt społeczny „Teens For Kids” w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii.

Członkiniami projektu społecznego są: Kinga Stefańska, Emilia Warmińska, Patrycja Tomczak, Anna Kielar, Julia Leszczyńska, Jagoda Arendt i Weronika Skodowska. Od listopada członkinie projektu przychodziły do dzieci na zajęcia, które miały na celu pogłębienie kreatywności i wzbudzenie ciekawości otaczającym je światem. Zajęcia były podzielone na bloki tematyczne: teatralny, muzyczny, plastyczny i taneczny. Dzieci poznały między innymi podstawowe instrumenty muzyczne oraz rodzaje polskich tańców ludowych.

Więcej informacji o projekcie na www.facebook.com/teensforkids.gdynia.

 

 

 

 

 

 

 

 
X
Password:
Wrong password.