Patron - rys historyczny, tradycje szkoły
Marynarka Wojenna RP jest Patronem Szkoły od 1963 r., kiedy przeniesiono siedzibę III LO z budynku przy ul. Sambora 47 w Gdyni – Grabówku do obecnej lokalizacji przy ul Legionów 27. Nowy budynek został wzniesiony przede wszystkim dzięki wielkiemu zaangażowaniu Marynarki Wojennej. Tradycją szkoły są wzajemne wizyty przedstawicieli liceum i jego patrona z okazji ważnych wydarzeń szkolnych i wojskowych, a zwłaszcza ślubowanie klas pierwszych w Dniu Patrona Szkoły – 28 listopada w rocznicę upamiętniającą nakazanie przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego utworzenia Marynarki Wojennej w 1918 roku.
Liceum wraz z Marynarką Wojenną zrealizowało wiele wyjątkowych edukacyjnych przedsięwzięć, m.in. V Międzynarodową Olimpiadę Geograficzną (2004), Światowy Zjazd Absolwentów III LO z okazji 50 – lecia utworzenia szkoły (2000), cztery finały ogólnopolskie olimpiady geograficznej i nautologicznej, liczne bale charytatywne na rzecz uczniów, szkolenia z zakresu obrony cywilnej i nawigacji. Społeczność Trójki kwestowała na rzecz budowy obecnej siedziby Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Warto też dodać, że wielu obecnych i byłych oficerów Marynarki Wojennej oraz pracowników naukowych i absolwentów Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni ukończyło Trójkę.
Rys historyczny Marynarki Wojennej:
Początki Polskiej Marynarki Wojennej sięgają XV wiecznej floty kaperskiej Gdańska, która w czasie wojny trzynastoletniej w 1463 r. na Zalewie Wiślanym pokonała flotę krzyżacką. Rozkwit regularnej floty królewskiej nastąpił w początkach XVII w. za pierwszych Wazów: Zygmunta III i Władysława IV. Po śmierci tego ostatniego nastąpił jej szybki upadek.
Nowoczesna Polska Marynarki Wojennej powstała dopiero po I wojnie światowej, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, jeszcze przed uzyskaniem dostępu do morza, na mocy dekretu Naczelnika Państwa – Józefa Piłsudskiego z 28 listopada 1918 roku. W styczniu 1920 r. po objęciu polskiego wybrzeża rozpoczęto formowanie floty morskiej w Pucku. Od 1926 r. jej główną bazą stał się port w Gdyni – Oksywiu.
W drugiej połowie lat 20. rozpoczęto budowę nowoczesnych niszczycieli Wicher, Burza, Błyskawica, Grom oraz okrętów podwodnych Wilk, Ryś, Żbik, Orzeł, Sęp, stawiaczy min, jak np. Gryf i trałowców m.in. Czajka.
Okręty Marynarki Wojennej brały udział w obronie polskiego wybrzeża w 1939 r. oraz w ramach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w walkach aliantów z Niemcami w czasie II wojny światowej m.in. w bitwie o Atlantyk, w obronie Norwegii, pod Dunkierką, w działaniach na Morzu Śródziemnym i w Normandii. W kraju w obrębie AK istniał wydział Marynarki Wojennej KG.
Po wojnie utworzono Polską Marynarkę Wojenną do 1956 r. dowodzoną w znacznym stopniu przez doradców i oficerów sowieckich. Od 1948 r. represjonowano kilkuset oficerów i marynarzy, m.in. w słynnym procesie komandorów w 1952 r. pięć osób skazano na karę śmierci, w tym trzy wyroki zostały wykonane. W tym okresie do kraju powróciła część floty przedwojennej m.in. okręty podwodne internowane w Szwecji: Sęp, Ryś i Żbik oraz niszczyciele Błyskawica i Burza. Po 1956 r. odeszli z Polskiej Marynarki Wojennej oficerowie sowieccy, flotę zmodernizowano i rozbudowano. W czasach Układu Warszawskiego przygotowywała się ona do desantu na Półwyspie Jutlandzkim.
Od upadku bloku wschodniego trwa restrukturyzacja Polskiej Marynarki Wojennej. Najważniejszymi jej działaniami po 1989 r. był udział ORP Wodnik – jako statku szpitalnego oraz okrętu ratowniczego ORP Piast w operacjach „Pustynna Tarcza” i „Pustynna Burza” w latach 1990-91 oraz pierwszy udział polskiego okrętu ratowniczego ORP Lech w dużych ćwiczeniach morskich NATO w 1993 r. Istotny był też udział w latach 2002–2003 wielozadaniowego okrętu wsparcia logistycznego ORP Kontradmirał Xawery Czernicki w składzie Piątej Floty Stanów Zjednoczonych w wojnie z terroryzmem w Zatoce Perskiej i na Oceanie Indyjskim (operacja Enduring Freedom) oraz w ataku na Irak (operacja Iracka Wolność).
Obecnie Marynarka Wojenna służy obronie interesów państwa na polskich obszarach morskich. Jest również formacją przygotowaną do udziału w lądowej obronie wybrzeża we współdziałaniu z innymi rodzajami sił zbrojnych w ramach strategicznej operacji obronnej. Zgodnie ze zobowiązaniami międzynarodowymi utrzymuje także zdolność do realizacji zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa zarówno w obszarze Morza Bałtyckiego, jak i poza nim. W skład Marynarki Wojennej RP wchodzą: 3. Flotylla Okrętów, 8. Flotylla Obrony Wybrzeża, Morska Jednostka Rakietowa i Gdyńska Brygada Lotnictwa MW .