20.12.16 – Żeglarskie Mistrzynie Świata Juniorek

 

Julia (mieszkanka Giżycka) jest uczennicą klasy pierwszej biologiczno-chemicznej w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej w Gdyni i w znakomity sposób łączy naukę w szkole (w Gdyni mieszka w internacie III LO) z żeglarstwem.

 

Julia Szmit o Mistrzostwach Świata ISAF

- Byłyśmy bardzo dobrze przygotowane i udało się wygrać - powiedziała Julia Szmit, która razem z Hanną Dzik wygrała we wtorek mistrzostwa świata juniorek ISAF w klasie 420.

W czwartek 22 grudnia około godziny 11:30 wróciły do Polski Julia Szmit i Hanna Dzik (MBSW/UKŻR Giżycko/YKP Gdynia), które we wtorek zdobyły złote medale w klasie 420 na żeglarskich mistrzostwach świata juniorów ISAF w Auckland w Nowej Zelandii.

Nasze dziewczyny rywalizowały tam razem z seniorkami i w ogólnej klasyfikacji zajęły bardzo dobre piąte miejsce.

- Cały czas ścigamy się z tymi samymi załogami, ale udaje się nam ciągle pływać w czołówce.

Znałyśmy wcześniej nasze przeciwniczki z otwartych mistrzostw świata, które odbywały się w wakacje w San Remo we Włoszech oraz z mistrzostw Europy - powiedziała Julia Szmit.

Reprezentantki Volvo Youth Sailing Team Poland już od samego początku tegorocznej imprezy u wybrzeży Nowej Zelandii radziły sobie bardzo dobrze, bo prowadziły po pierwszym dniu rywalizacji. Tylko raz spadły na trzecie miejsce, ale dzień później powróciły na pozycje liderek i nie oddały jej do samego końca. Jednak sterniczka polskiej załogi nie uważa, że przyszło im to łatwo.

- Znałyśmy swoje możliwości i wiedziałyśmy, że będziemy w stanie bardzo dobrze zaprezentować się na tych regatach. Cieszmy się bardzo z kolejnego medalu, ale tak jak zwykle, nie było łatwo go zdobyć. Byłyśmy jednak bardzo dobrze przygotowane i udało się wygrać - stwierdziła Szmit.

 

W marcu w rozmowie z naszym portalem Julia wspominała, że kolejnym krokiem w jej karierze sportowej będzie klasa 470, a marzeniem jest występ na igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Podczas piątkowej rozmowy nasza żeglarka powiedziała, że nie wie czy uda się to osiągnąć akurat wtedy, ale jednocześnie nie wyklucza, że razem z Hanną Dzik powalczy o olimpijski start z Agnieszką Skrzypulec i Irminą Mrózek Gliszczynską.

- Jest taka możliwość, ale jeszcze nie wiemy kiedy przesiądziemy się na klasę 470. Na razie skupiamy się na trenowaniu i wszystko idzie w dobrym kierunku - zakończyła 16-letnia Polka.

Przygotowania kadry narodowej juniorów oprócz Volvo Car Poland wspiera także Ministerstwo

Sportu i Turystyki.

Maciej Frąckiewicz, WPSportoweFakty

 

 

Kolejny wielki sukces iławianki Hanny Dzik. Żeglarka pływająca w klasie 420 z Julią Szmit (MBSW Giżycko) obroniła właśnie mistrzostwo świata juniorek ISAF, a to nie jedyna tegoroczna zdobycz medalowa tej bardzo zdolnej załogi.

420 to klasa przygotowawcza do klas olimpijskich, m.in. do 470. Hania i Julka pływają razem od zaledwie dwóch lat, jednak lista międzynarodowych sukcesów już jest bardzo długa.

W tym roku iławianka (wychowanka MOS-u, a aktualnie zawodniczka YKP Gdynia) wraz z partnerką z Giżycka w kategorii juniorek wywalczyła już wicemistrzostwo Europy (na węgierskim Balatonie), mistrzostwo świata (San Remo) oraz mistrzostwo Polski.

Polki postarały się także o to, by końcówka roku była równie udana: w zakończonych właśnie w Nowej Zelandii juniorskich mistrzostwach świata ISAF również były najlepsze w swojej kategorii, tym samym obroniły tytuł wywalczony niecały rok temu.

 

Portale żeglarskie podkreślają, że załoga Dzik/ Szmit spisała się najlepiej spośród wszystkich reprezentantów Polski startujących w tych zawodach. Dla wyjaśnienia: w MŚ juniorek, które odbyły się w San Remo mogły brać udział wszystkie załogi, które się do nich zgłosiły. Natomiast MŚ ISAF (Międzynarodowa Federacja Żeglarska) różnią się tym, że mogą w nich wystartować tylko najlepsi żeglarze i żeglarki z danej klasy w kraju. W rywalizacji wewnątrzkrajowej (w trakcie tego roku odbyły się trzy eliminacje) Hania i Julka potwierdziły swoją dominację i wywalczyły bilety do Auckland.

 

Reprezentantki Polki u wybrzeży Nowej Zelandii spisały się kapitalnie i wywalczyły mistrzostwo globu,

z resztą w tej formule po raz drugi z rzędu (poprzedni czempionat ISAF odbył się w styczniu tego roku

u wybrzeży wyspy Langkawi w Malezji).

Drugie miejsce zajęła włoska załoga Alexandra Stalder/ Silvia Speri, a brązowe medale zdobyły Francuzki: Violette Dorange i Camille Orion.

 

Przed załogą Dzik/ Szmit jeszcze dwa lata pływania w kategorii juniorek. Polski Związek Żeglarski powinien wkrótce podjąć decyzję, czy iławianka i giżycczanka pozostaną w klasie 420, czy może czas już na przesiadkę do łodzi olimpijskiej klasy 470.

 

Hania niedługo wsiądzie na pokład samolotu, którym przyleci z Nowej Zelandii do Polski. Jutro na lotnisku

w Warszawie ma ją powitać dumna i szczęśliwa rodzina Dzików. Święta spędzi więc w domu.

— Hanka żeglarstwo trenuje, od kiedy miała siedem lat. Choć jest bardzo młodą osobą, to już teraz całe jej życie jej podporządkowane ukochanej dyscyplinie sportu — mówi Katarzyna Dzik, mama naszej mistrzyni.

 

zicom.partyga@gazetaolsztynska.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Julia Szmit i Hanna Dzik na podium (fot. Pedro Martinez/Sailing Energy/World Sailing)

http://sailing.org.pl/article/zeglarstwo-sportowe/zloto-i-srebro-na-mistrzostwach-swiata-juniorow-isaf-w-nowej-zelandii

 

 
X
Password:
Wrong password.