16.05.2016 - „Gdyńskie Liceum Biologiczno-Chemiczne”

 

W finale zakończonej niedawno Olimpiady Biologicznej III LO w Gdyni miało najliczniejszą z woj. pomorskiego i jedną z najliczniejszych w Polsce reprezentację, którą tworzyły trzy uczennice: Kinga Gergella, Aleksandra Słowakiewicz, Małgorzata Landowska, a także jeden uczeń – Krzysztof Klimiuk. Wszyscy ww są uczniami klas biologiczno-chemicznych i dzięki zdobytym tytułom finalisty Olimpiady już uzyskali 100% pkt. na maturze z biologii. Krzysztof Klimiuk uzyskał także awans do finału ogólnopolskiego Olimpiady Ekologicznej.

Finał ten zostanie rozegrany w Krakowie na początku czerwca br.

 

Z kolei w Olimpiadzie Chemicznej znakomicie spisali się uczniowie klas pierwszych III LO w Gdyni:

Wojciech Jankowski i Dominik Gulgowski. Wojtek zdobył tytuł laureata V m-ca i jest zawodnikiem rezerwowym na tegoroczną Międzynarodową Olimpiadę Chemiczną, a Dominik uzyskał tytuł finalisty. Obaj mają już zapewnione 100% pkt. na maturze z chemii.

 

Prace badawcze (z zakresu biologii oraz chemii i z pogranicza obu ww nauk) młodych naukowców wywodzących się z III LO w Gdyni także zostały docenione przez organizatorów tegorocznych prestiżowych konkursów naukowych. I tak, prace badawcze ww uczennic: Kingi Gergelli (tytuł pracy: „Zjawisko oddziaływania allelopatycznego sinicy Synechococcus sp. na wybrane gatunki sinic bałtyckich”) oraz Małgorzaty Landowskiej („Badania możliwych skutków działalności człowieka na jeziora lobeliowe z okolic Chojnic”) uzyskały wyróżnienie I stopnia podczas zawodów okręgowych Olimpiady Biologicznej.

 

Kinga Gergella będzie reprezentować Polskę (i swoją pracę badawczą) na tegorocznej międzynarodowej olimpiadzie naukowej INESPO (International Environment & Sustainability Project Olympiad) w Holandii.

 

Na międzynarodowy konkurs naukowy Expo Science Europe we Francji zakwalifikowała się Sara Berent – autorka pracy badawczej pt. „Badanie wpływu olejków eterycznych na patogeny roślinne w celu zastosowania do ochrony roślin”. Z kolei Igor Kaczmarczyk (także wywodzący się z klasy biologiczno-chemicznej w III LO w Gdyni) został jednym z 3 laureatów polskiej edycji 28 Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej i będzie reprezentować w tym roku Polskę w finale europejskim Konkursu w Brukseli.  Igor jest autorem projektu naukowego "Amber Drug. Badanie wpływu ekstraktów z żywic kopalnych i subfosylnych oraz kwasu 1,4-butanodiowego na wybrane mikroorganizmy". Jak wykazał, uzyskane z bursztynu substancje czynne mogłyby zwalczać chorobotwórcze bakterie w rodzaju gronkowca złocistego, nie szkodząc bakteriom jelitowym takim jak E. coli. Igor i Sara są ubiegłorocznymi absolwentami III LO w Gdyni.

 

Dominik Głodzik - kolejny absolwent Gdyńskiej Trójki (podobnie jak Sara absolwent klasy matury międzynarodowej w III LO w Gdyni) może poszczycić się bardzo doniosłym osiągnięciem  z punktu widzenia medycyny. Pan doktor Dominik Głodzik pracuje obecnie w Wellcom Trust Sangers Institute w Cambridge (Wlk. Brytania) w zespole badawczym zajmującym się uwarunkowaniami genetycznymi raka piersi („Cancer Genome Project”). Najnowsze dokonania tego zespołu w zakresie genetyki (opisane na łamach prestiżowego „Nature”, http://www.nature.com/nature/journal/vaop/ncurrent/full/nature17676.html) z pewnością przyczynią się do skuteczniejszej walki z tą odmianą raka. Badania i odkrycia Zespołu były przystępnie opisane w artykule BBC (http://www.bbc.co.uk/news/health-36168717), a materiały dla prasy znajdują się na stronie Instytutu (http://www.sanger.ac.uk/news/view/five-new-breast-cancer-genes-found) O badaniach Pana Doktora można także przeczytać na stronie:  

http://www.sanger.ac.uk/people/directory/glodzik-dominik.

 

Wiesław Kosakowski – dyrektor III LO w Gdyni

 

 
X
Password:
Wrong password.