ŚWIETNE WYNIKI MIĘDZYNARODOWYCH MATURZYSTÓW Z III LO W GDYNI

 

Tegoroczni absolwenci szkół ponadgimnazjalnych w Polsce, którzy przystąpili do krajowej matury poznali wyniki swoich egzaminów dojrzałości 3 lipca 2018 roku. Dwa dni później o wynikach swoich egzaminów zostali poinformowani maturzyści międzynarodowi.

 

W czwartek 5 lipca 2018 o godz. 13.30 GMT (czas na południku zerowym) czyli o godz. 15.30 wg czasu środkowoeuropejskiego obowiązującego w naszym kraju do 40 polskich szkół ponadgimnazjalnych realizujących program matury międzynarodowej (international baccalaureate) dotarły drogą elektroniczną z Centrum Egzaminacyjnego IBO-International Baccalaureate Organization w Cardiff (Walia-Wlk. Brytania) wyniki tegorocznej matury międzynarodowej, a wśród nich do dwóch najstarszych polskich szkół IBO, tj. III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej w Gdyni oraz XXXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, które już w 1993 roku jako pierwsze w Polsce rozpoczęły nauczanie w programie edukacyjnym kończącym się MATURĄ MIĘDZYNARODOWĄ.

 

Wszyscy tegoroczni absolwenci GDYŃSKIEJ TRÓJKI zarówno krajową maturę (160 absolwentów), jak

i międzynarodową maturę (40 absolwentów) zdali i to na bardzo wysokim poziomie.

 

Najwyższe wyniki w tym roku na maturze międzynarodowej w III LO w Gdyni uzyskały: Zofia Jankowska

i Agata Kożuchowska, które zgromadziły po 44 punkty na 45 możliwych do zdobycia. W ten sposób te niezwykle uzdolnione absolwentki gdyńskiej Trójki dołączyły do wąskiego grona absolwentów szkół IBO, którzy uzyskali tak znakomity wynik wśród kilkunastu setek tysięcy zdających maturę międzynarodową w 2018 r na całym świecie.

Tylko jeden punkt mniej (43/45 pkt.) uzyskali: Igor Kuszczak, Aleksandra Konopka, Bianka Kiedrowska

i Agnieszka Chilińska. Łącznie aż 16 maturzystów na 40 zdających maturę IBO w Gdyni uzyskało 40

i więcej punktów, a więcej niż połowa ze zdających (27) uzyskało 37 i więcej punktów czyli tyle, ile wymagają podczas rekrutacji najlepsze uczelnie na świecie, np. Oxford lub Cambridge.

 

Średnia wyników z egzaminów na przeprowadzonej w maju 2018 roku maturze międzynarodowej w III LO

w Gdyni wyniosła 38,2 pkt. (na 45 maks.) i jest jedną z najwyższych na świecie.

W III LO w Gdyni już 981 absolwentów, najwięcej w Polsce, uzyskało Dyplom International Baccalaureate Organization.

 

Na 2018 rok przypada 50-lecie utworzenia International Baccalaureate Organization (1968-2018), a także 25-lecie utworzenia pierwszych polskich szkół IB. W sobotę 1 IX 2018 w III LO im. Marynarki Wojennej odbędzie się uroczystość JUBILEUSZU XXV-lecia POLSKICH SZKÓŁ IBO połączona z wręczeniem dyplomów IB tegorocznym absolwentom gdyńskiej Trójki, nagród dla uczniów III LO, którzy reprezentowali Polskę na międzynarodowych olimpiadach naukowych. Zostaną także uhonorowani absolwenci z najlepszymi wynikami uzyskanymi na maturze krajowej.

 

Najlepszymi międzynarodowymi maturzystami w 2018 roku w Gdyńskiej Trójce okazali się :

Zofia Jankowska 44 (mieszkanka Gdyni) Agata Kożuchowska 44 (Łysomice, pow. Toruń, woj.kujawsko-pomorskie) Agnieszka Chilińska 43 (Morąg, woj.warmińsko-mazurskie) Bianka Kiedrowska 43 (Gdańsk) Aleksandra Konopka 43 (Gdańsk) Igor Kuszczak 43 (Reszel, woj.warmińsko-mazurskie) Małgorzata Borowiec 42 (Wejherowo) Aleksandra Goch 42 (Bydgoszcz) Julia Stachyra 42 (Ciecierzyn, pow.Lublin, woj.lubelskie) Aleksandra Grzyb 42 (Klepaczka, pow. Kłobuck, woj.śląskie) Michał Kugacki 42 (Gdynia) Annagh Malik 41 (Gdynia) Mateusz Wasilewski 41 (Gdańsk) Milena Pek 41 (Gdynia) Karol Roman 41 (Gdańsk) Nina Karpińska 40 (Kościerzyna).

Polscy międzynarodowi maturzyści osiągają bardzo dobre wyniki na egzaminie IBO.

 

W GDYŃSKIEJ TRÓJCE średnia z wyników każdego roku mieści się w przedziale 36-38 pkt. na 45 pkt. możliwych do zdobycia. Od momentu przeprowadzenia w 1995 roku pierwszego w historii polskiego szkolnictwa egzaminu matury międzynarodowej aż 8 uczniów z III LO w Gdyni zdobyło maksymalną liczbę punktów tj. 45/45.

 

Większość absolwentów z klas IBO w III LO w Gdyni kontynuuje swoją edukację na renomowanych uczelniach poza granicami kraju (Edynburg, Londyn, Oksford, Cambridge, Sorbona, Brema, Berlin, Madryt, Maastricht, Utrecht, Rotterdam, Kopenhaga, Seul, Sapporo, Hong Kong, Dubaj, Kair). W ostatnich latach kilkunastu z nich, z uwagi na świetnie zdane egzaminy SAT oraz inne osiągnięcia szkolne /np. w olimpiadach naukowych / otrzymało stypendia naukowe warte ponad 45 000 USD z takich uczelni amerykańskich jak : MIT – Massachussetts Institute of Technology (takie stypendia otrzymało już 5 absolwentek i 1 jeden były uczeń z III LO w Gdyni), Harvard, Yale, Columbia University, Cornell College, Chicago Univ.,Brown College…….

 

Absolwenci z klasy IBO z III LO w Gdyni wybierają różne kierunki geograficzne i naukowe swojej dalszej edukacji, a przyjeżdżają do Gdyni z całej Polski by uczyć się w GDYŃSKIEJ TRÓJCE / Wrocław, Ustrzyki Górne, Katowice, Olsztyn, Tarnów, Poznań, Warszawa, Kraków, Białystok, Szczecin, Zielona Góra , Lublin, Bydgoszcz, Stalowa Wola, Rzeszów, Suwałki, Koszalin, Łódź, Radom….. /.

 

Przeprowadzenie obu egzaminów w tym samym czasie jest bardzo dużym wyzwaniem organizacyjnym dla dyrekcji i nauczycieli GDYŃSKIEJ TRÓJKI, która już w 1993 roku otrzymała zgodę od Organizacji Matury Międzynarodowej / International Baccalaureate Organization – IBO / , jako jedna z dwóch pierwszych szkół w Polsce, na prowadzenie klas realizujących program nauczania i wychowania IBO. Egzaminy matury międzynarodowej każdego roku rozpoczynają się w pierwszy dzień roboczy maja i przeprowadzane są w tym samym czasie we wszystkich szkołach IBO na całym świecie, oczywiście z uwzględnieniem czasu strefowego, ale bez względu na ew. dni świąteczne, które są obchodzone w danym kraju.

 

Każdy ze zdających maturę IBO musi przystąpić do 2 lub 3 egzaminów pisemnych minimum z 6 przedmiotów, w tym obowiązkowo z matematyki oraz co najmniej z jednego przedmiotu z grupy: chemia, fizyka lub biologia. W III LO w Gdyni międzynarodowi maturzyści zdawali egzaminy, obok ww wymienionych, także z takich przedmiotów jak: filozofia, geografia, historia, j.polski, j.niem., j.franc., j.ros., j.ang oraz sztuki wizualne – VISUAL ARTS. Językiem egzaminu jest język angielski. Łącznie w egzaminacyjnej sesji majowej każdy „ajbik” – uczeń z klasy IBO przystąpił do 14 lub 18 egzaminów pisemnych. Każdego roku wyniki egzaminów IBO są przesyłane elektronicznie do Gdyni w dn. 5 lipca z Centrum Egzaminacyjnego IBO w Cardiff w Wlk. Brytanii. Dyplomy matury międzynarodowej przesyłane są w sierpniu, a wręczane uroczyście w III LO w Gdyni na początku września. Taka procedura przekazywania dyplomów maturalnych IBO w żadnym wypadku nie utrudnia absolwentom szkół IBO rekrutacji na studia, bowiem Centrum Egzaminacyjne IBO w Cardiff wysyła elektronicznie w dn. 5 lipca / dzień ogłoszenia wyników matury IBO / wyniki do wskazanych przez zdającego uczelni wyższych.

GRATULUJĘ WSZYSTKIM MATURZYSTOM, ICH NAUCZYCIELOM, WYCHOWAWCOM I RODZICOM !!!

 

Wiesław Kosakowski – dyrektor III LO w Gdyni oraz Gdynia IB World School 0704

 

 
X
Password:
Wrong password.