ŚWIETNE WYNIKI MIĘDZYNARODOWYCH MATURZYSTÓW Z III LO W GDYNI

    Tegoroczni absolwenci szkół ponadgimnazjalnych w Polsce, którzy przystąpili do krajowej matury poznali wyniki swoich egzaminów dojrzałości 30 czerwca 2017 roku. Kilka dni później o wynikach swoich egzaminów zostali poinformowani maturzyści międzynarodowi.

   

    We środę 5 lipca 2017 o godz. 13.30 GMT (czas na południku zerowym) czyli o godz. 15.30 wg czasu środkowoeuropejskiego obowiązującego w naszym kraju do ponad 30 polskich szkół ponadgimnazjalnych realizujących program matury międzynarodowej (international baccalaureate) dotarły drogą elektroniczną z Centrum Egzaminacyjnego IBO-International Baccalaureate Organization w Cardiff (Walia-Wlk. Brytania) wyniki tegorocznej matury międzynarodowej, a wśród nich do dwóch najstarszych polskich szkół IBO, tj. III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej w Gdyni oraz XXXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, które już w 1993 roku jako pierwsze w Polsce rozpoczęły nauczanie w programie edukacyjnym kończącym się MATURĄ MIĘDZYNARODOWĄ.

 

    Wszyscy tegoroczni absolwenci GDYŃSKIEJ TRÓJKI zarówno krajową maturę (134 absolwentów), jak i międzynarodową maturę (42 absolwentów) zdali i to na bardzo wysokim poziomie.

 

    Najwyższy wyniki w tym roku na maturze międzynarodowej w III LO w Gdyni uzyskał MAREK MUŃKO, który zgromadził 44 punkty na 45 możliwych do zdobycia. W ten sposób ten niezwykle uzdolniony gdynianin dołączył do wąskiego grona absolwentów szkół IBO, którzy uzyskali tak znakomity wynik wśród wielu tysięcy zdających maturę międzynarodową w 2017 r na całym świecie.

 

    Tylko jeden punkt mniej (43/45 pkt.) uzyskali: ZOFIA PISZKA (Szymbark) , JULIA DAUKSZEWICZ (Olsztyn) oraz BARTOSZ STRUZIŃSKI (Sopot). Łącznie aż 21 maturzystów na 42 zdających maturę IBO w Gdyni uzyskało 40 i więcej punktów, a ponad połowa ze zdających (31) uzyskała 37 i więcej punktów czyli tyle, ile wymagają podczas rekrutacji najlepsze uczelnie na świecie, np. Oxford lub Cambridge.

 

    Średnia wyników z egzaminów na przeprowadzonej w maju 2017 roku maturze międzynarodowej w III LO w Gdyni wyniosła 38,12 pkt. (na 45 maks.) i jest jedną z najwyższych na świecie.

 

    W III LO w Gdyni już ponad 900 absolwentów, najwięcej w Polsce, uzyskało Dyplom International Baccalaureate Organization.

 

Najlepszymi międzynarodowymi maturzystami w 2017 roku w Gdyńskiej Trójce zostali:

 

Muńko Marek 44 pkt. na 45 maks. / mieszkaniec Gdyni /

Daukszewicz Julia 43/ Olsztyn /

Piszka Zofia 43 / Szymbark woj. pomorskie /

Struziński Bartosz 43/ Sopot /

Tańska Barbara 42/ Bydgoszcz /

Książek Tomasz 42/ Rumia /

Popowicz Adrianna 41/ Gdynia /

Molenaar Anna 41/ Główczyce woj. pomorskie /

Marcewicz Kalina 41/ Kazimierz k.Gdyni /

Lenkiewicz Laura 41/ Koszalin /

Łagodzińska Matylda 41/ Olsztyn /

Grad Alan 41/ Bydgoszcz /

Drost Mateusz 41/ Braniewo /

Bień Paulina 41 / Gdynia /

Walecka Dominika 41/ Gdańsk /

Bejgier Damian 40 / Osielsko, woj.kujawsko-pomorskie /

Bołdyriew Elżbieta 40 / Gdynia /

Ceklarz Michał 40 / Gdynia /

Chańko Małgorzata 40 / Szemud, woj.pomorskie /

Dolak Maria 40/ Gdynia /

Konopa Mikołaj 40/ Gdańsk /

 

    Polscy międzynarodowi maturzyści osiągają bardzo dobre wyniki na egzaminie IBO.

 

    W GDYŃSKIEJ TRÓJCE średnia z wyników każdego roku mieści się w przedziale 36-38 pkt. na 45 pkt. możliwych do zdobycia. Od momentu przeprowadzenia w 1995 roku pierwszego w historii polskiego szkolnictwa egzaminu matury międzynarodowej aż 8 uczniów z III LO w Gdyni zdobyło maksymalną liczbę punktów tj. 45/45.

 

    Większość absolwentów z klas IBO w III LO w Gdyni kontynuuje swoją edukację na renomowanych uczelniach poza granicami kraju (Edynburg, Londyn, Oksford, Cambridge, Sorbona, Brema, Berlin, Madryt, Maastricht, Utrecht, Rotterdam, Kopenhaga, Seul, Sapporo, Hong Kong, Dubaj, Kair). W ostatnich latach kilkunastu z nich, z uwagi na świetnie zdane egzaminy SAT oraz inne osiągnięcia szkolne /np. w olimpiadach naukowych / otrzymało stypendia naukowe warte ponad 45 000 USD z takich uczelni amerykańskich jak : MIT – Massachussetts Institute of Technology (już 5 byłych uczennic i 1 jeden uczeń z III LO w Gdyni), Harvard, Yale, Columbia University, Cornell College, Chicago Univ.,Brown College…….

 

    Absolwenci z klasy IBO z III LO w Gdyni wybierają różne kierunki geograficzne i naukowe swojej dalszej edukacji, a przyjeżdżają do Gdyni z całej Polski by uczyć się w GDYŃSKIEJ TRÓJCE / Wrocław, Ustrzyki Górne, Katowice, Olsztyn, Tarnów, Poznań, Warszawa, Kraków, Białystok, Szczecin, Zielona Góra , Bydgoszcz, Stalowa Wola, Rzeszów, Suwałki, Koszalin, Łódź, Radom….. /.

 

    Przeprowadzenie obu egzaminów w tym samym czasie jest bardzo dużym wyzwaniem organizacyjnym dla dyrekcji i nauczycieli GDYŃSKIEJ TRÓJKI, która już w 1993 roku otrzymała zgodę od Organizacji Matury Międzynarodowej / International Baccalaureate Organization – IBO / , jako jedna z dwóch pierwszych szkół w Polsce, na prowadzenie klas realizujących program nauczania i wychowania IBO. Egzaminy matury międzynarodowej każdego roku rozpoczynają się w pierwszy dzień roboczy maja i przeprowadzane są w tym samym czasie we wszystkich szkołach IBO na całym świecie, oczywiście z uwzględnieniem czasu strefowego, ale bez względu na ew. dni świąteczne, które są obchodzone w danym kraju.

 

    Każdy ze zdających maturę IBO musi przystąpić do 2 lub 3 egzaminów pisemnych minimum z 6 przedmiotów, w tym obowiązkowo z matematyki oraz co najmniej z jednego przedmiotu z grupy: chemia, fizyka lub biologia. W III LO w Gdyni międzynarodowi maturzyści zdawali egzaminy, obok ww wymienionych, także z takich przedmiotów jak: filozofia, geografia, historia, j.polski, j.niem., j.franc., j.ros., j.ang oraz sztuki wizualne – VISUAL ARTS. Językiem egzaminu jest język angielski. Łącznie w egzaminacyjnej sesji majowej każdy „ajbik” – uczeń z klasy IBO przystąpił do 14 lub 18 egzaminów pisemnych. Każdego roku wyniki egzaminów IBO są przesyłane elektronicznie do Gdyni w dn. 5 lipca z Centrum Egzaminacyjnego IBO w Cardiff w Wlk. Brytanii. Dyplomy matury międzynarodowej przesyłane są w sierpniu, a wręczane uroczyście w III LO w Gdyni na początku września. Taka procedura przekazywania dyplomów maturalnych IBO w żadnym wypadku nie utrudnia absolwentom szkół IBO rekrutacji na studia, bowiem Centrum Egzaminacyjne IBO w Cardiff wysyła elektronicznie w dn. 5 lipca / dzień ogłoszenia wyników matury IBO / wyniki do wskazanych przez zdającego uczelni wyższych.

 

GRATULUJĘ WSZYSTKIM MATURZYSTOM, ICH NAUCZYCIELOM, WYCHOWAWCOM I RODZICOM !!!

 

Wiesław Kosakowski – dyrektor III LO w Gdyni oraz Gdynia IB World School 0704

 

 
X
Password:
Wrong password.