Konferencja edukacyjna dla uczennic i uczniów w Gdyńskiej Trójce
W ostatnią środę października (30 X 2024) w auli III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP odbyła się konferencja „Razem w walce z rakiem piersi – profilaktyka dla każdego”. Konferencja została zorganizowana przez uczennice i uczniów z klasy matury międzynarodowej oraz biologiczno-chemicznej: Natalię Monkiewicz, Zofię Nowak, Maksymiliana Dobrowolskiego i Franciszka Kuberkę, nad którymi opiekę merytoryczną sprawowała pani prof. Alicja Nowak – świetna nauczycielka biologii. Audytorium Konferencji stanowiła młodzież z klas i grup, w których przedmiotami kierunkowymi są: biologia i chemia. Zdecydowana większość osób po ukończeniu tych klas kontynuuje swoją edukację na studiach medycznych w Polsce lub poza jej granicami.
Podczas Konferencji, profesjonalnie i bardzo przystępnie, różne aspekty profilaktyki oraz walki ze skutkami raka piersi przedstawiła pani dr Joanna Pikiel, a pan dr Michał Lipiec zapoznał młodzież (także w formie dyskusji) z zagrożeniem chorobami wywoływanymi przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Niezwykle cenne i poruszające były wystąpienia reprezentantek Stowarzyszenia Amazonek Gdyńskich: pani Bożeny Gigoły i pani Zofii Peszel.
„O tym, że diagnoza, choć brzmiąca strasznie, nie jest wyrokiem świadczy historii Zofii Peszel z Gdyni. -Dzięki temu, że badałam się 5 lat wcześniej, że systematycznie mammografię robiłam, to skutek był taki, że gdy już znaleziono u mnie tego guzka, to on nie był duży. I po prostu to moje szczęście w nieszczęściu, że mój proces leczenia przebiegał tak, iż jestem w 100% zdrowa 22 lata po zabiegu – opowiedziała nam pani Zofia. Od dawna działa w stowarzyszeniu Amazonek, jest wolontariuszką, która wraz z koleżankami odwiedza w szpitalu panie, które są tuż po zabiegu usunięcia nowotworu nowotworu. Ja i moje koleżanki po przechorowaniu nowotworu jesteśmy dowodem na to, że przejdziemy leczenie, po czym wracamy do zdrowia i radości. Ten marsz dzisiaj jest też m.in. takim marszem nie tylko, że wygrałyśmy z rakiem, ale też marszem nadziei i radości. Bo jesteśmy zadowolone i cieszymy się życiem. Okres przechodzenia przez chorobę i leczenia jest oczywiście trudny, bo jest chemia do leczenia, naświetlanie i tak dalej, ale potem wszystko się zmienia i odzyskujemy radość. Stąd mój apel do kobiet: badajmy się! Róbmy to po to, by poznać własną pierś, żeby jakąkolwiek zmianę zaważyć, a każda zmiana, którą zaobserwujemy, wymaga konsultacji z lekarzem. Nie bagatelizować, bo często te błahe z pozoru zmiany przeradzają się w poważne. I nie trzeba się wstydzić u lekarza, nie ma śmiesznych pytań, wszystkie pytania są dobre, gdy zaczynamy chorować – podkreśla Zofia Peszel.”
Poruszone podczas Konferencji problemy są ważne i dla kobiet, i dla mężczyzn, i dla uczennic, i dla uczniów.