Ładowanie

Wizyta 3LAB-u w Białostockim Centrum Onkologii

Dzięki uprzejmości pani dr n. med. Doroty Kazberuk, 15 listopada grupa składająca się z Zuzanny Jończyk, Kornelii Wieczorek, Dashy Galety, Maksymiliana Dobrowolskiego, Franka Kuberki i Szymona Paśko, pod nadzorem pani Anny Rzepy, udała się do szpitala wojewódzkiego w Białymstoku, aby dowiedzieć się więcej o brachyterapii i innych powiązanych z nią dziedzinach.

W ramach wizyty uczniowie poznali nowoczesne metody leczenia raka, szczególnie raka piersi, oraz innowacyjne technologie wykorzystywane w tym celu – od zaawansowanych systemów komputerowych analizujących pacjentów, po modele 3D, niezbędne przy planowaniu procedur medycznych. Najbardziej wyróżniającym się sprzętem był jednak robot chirurgiczny da Vinci, który umożliwia operatorowi zdalne działanie na pacjencie przy użyciu precyzyjnych mechanicznych narzędzi.

Podczas spotkania uczniowie otrzymali również zadanie: ulepszenie konstrukcji mostka aplikatora wykorzystywanego w walce z rakiem piersi. Ten rzadki i kosztowny element, używany do stabilizowania pozostałych komponentów podczas procedury, jest niewygodny i trudny w obsłudze. Uczniowie zostali poproszeni o opracowanie bardziej funkcjonalnego mostka, wykonanego, o ile to możliwe, z lepszych materiałów. Pracownia 3LAB już niedługo rozpocznie prace nad projektem, pozostając w bliskim kontakcie z Centrum Onkologii w Białymstoku.

Jak mówią sami uczniowie: „Większość z nas planuje studia medyczne. Dzięki tej wizycie nasze marzenia i plany na przyszłość zaczynają nabierać realnego kształtu. Dlatego pragniemy serdecznie podziękować w imieniu uczniów III LO w Gdyni oraz zespołu Pracowni Innowacji 3LAB za niezwykle ciepłe przyjęcie oraz możliwość odwiedzin Białostockiego Centrum Onkologii.”

Szczególne podziękowania należą się:

Dr n. med. Dorocie Kazberuk – dziękujemy za zaproszenie i wspaniałe wprowadzenie w świat brachyterapii. Pani pasja i zaangażowanie są dla nas ogromną motywacją do podążania ścieżką nauki i medycyny. Niesamowicie inspirujące jest obserwowanie Pani zaangażowania w badania oraz pracy na rzecz pacjentów.

Kamilowi Szczecinie – dziękujemy za podzielenie się wiedzą z zakresu fizyki medycznej. Tworzenie innowacji w tej dziedzinie jest kluczowe, a Pana pasja do technologii nie tylko nas zachwyca, ale również inspiruje do myślenia o przyszłości.

Dr Tomaszowi Filipowskiemu – jako kierownikowi Zakładu Radioterapii, zaszczepił Pan w nas zrozumienie istoty pracy w tym obszarze. Dziękujemy za otwartość i chęć dzielenia się doświadczeniem.

Mgr Ewie Sawickiej – jako pielęgniarce koordynującej Pracownię Brachyterapii, Pani profesjonalizm i empatia wobec pacjentów oraz zespołu są godne podziwu. Dziękujemy za ciepło, jakim nas Pani obdarzyła podczas wizyty. Dzięki Pani dostrzegliśmy, jak ważną rolę odgrywają osoby o takich umiejętnościach i wrażliwości w leczeniu pacjentów.

Mgr Beacie Wierzbickiej – dziękujemy również za Pani pracę jako pielęgniarki koordynującej Blok Operacyjny. To dzięki takim osobom jak Pani mieliśmy niepowtarzalną okazję poznać tę dziedzinę bliżej.

Dzięki Państwa zaangażowaniu i doświadczeniom, które zdobyliśmy, nasze marzenia i plany na przyszłość nabierają realnych kształtów. Jesteśmy wdzięczni za czas spędzony w Białostockim Centrum Onkologii i mamy nadzieję na dalszą współpracę oraz możliwość wspólnego odkrywania świata medycyny.

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Skip to content