Ładowanie

Wielki sukces zespołu 3LAB z “Gdyńskiej Trójki”

Wyróżnienie i złoty medal dla projektu “Aqua Guardian: Baltic Barriers of the future”

Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS-International Warsaw Invention Show to jedno z większych organizowanych w Polsce międzynarodowych wydarzeń promujących wynalazczość oraz innowacyjność.

W dn. 14-16 października 2024 odbyła się na Politechnice Warszawskiej 18 edycja Wystawy. Podobnie jak w latach ubiegłych również w tym roku udział wzięło kilkuset wystawców z prawie 30 krajów, w tym m.in. z Arabii Saudyjskiej, Chorwacji, Egiptu, Iranu, Kanady, Malezji, Korei, Polski, Turcji, Tajlandii, Rumunii, Tajwanu. Wynalazcy zaprezentowali na wystawie innowacje i osiągnięcia techniczne, z których część jest już wykorzystywanych w praktyce, a część oczekuje jeszcze na wdrożenie. Warszawskiej wystawie towarzyszyły wykłady i prelekcje dotyczące ochrony własności intelektualnej.

Podstawowe cele IWIS to:

-zaprezentowanie dorobku naukowego polskich naukowców i wynalazców na tle światowych rozwiązań,

-umożliwienie wynalazcom nawiązania kontaktów z potencjalnymi inwestorami,

-zapoznanie opinii publicznej z dokonaniami Polski w dziedzinie wynalazczości, a poprzez ich popularyzację w mediach kształtowanie pozytywnego wizerunku polskiej nauki

-kreowanie innowacyjnych postaw wśród dzieci i młodzieży

Podczas IWIS swoje osiągnięcia prezentują zarówno instytuty badawcze, uniwersytety i politechniki, jak również innowacyjne przedsiębiorstwa oraz indywidualni wynalazcy. Do udziału w wystawie zaproszeni są także przedstawiciele instytucji finansowych zainteresowani inwestycjami w nowoczesne produkty i technologie. Wynalazcy, którzy decydują się na udział w wystawie prezentują swój dorobek w różnych kategoriach m.in.: w zakresie ekologii i ochrony środowiska, mechaniki, budownictwa, elektroniki, chemii, medycynie… (źródło: https://iwis.polskiewynalazki.pl/#/pl/)

Z uwagi na swoje dotychczasowe osiągnięcia do udziału w IWIS’2024 zostali zaproszeni uczniowie z III LO w Gdyni z pracowni innowacji 3LAB: Alex Petit i Maksymilian Dobrowolski, którzy zaprezentowali na Wystawie projekt “Aqua Guardian: Baltic Barriers of the future”

Projekt „Aqua Guardian” to innowacja techniczna skupiająca się na opracowaniu zaawansowanych systemów filtracyjnych do wyłapywania plastiku z rzek nadbałtyckich. Celem jest redukcja zanieczyszczeń w ekosystemie morskim poprzez wykorzystanie innowacyjnych technologii, w tym automatyzacji oraz AI. „Aqua Guardian” łączy aspekty technologiczne, środowiskowe i społeczne. Odpowiada na cele, wspieranego przez ONZ, zrównoważonego rozwoju i wyróżnia się niskimi kosztami i ekologicznymi rozwiązaniami. Projekt stanowi odpowiedź na globalne wyzwania ekologiczne oraz łączy ochronę środowiska morskiego z edukacją i świadomością społeczną.

Zaprezentowany projekt został podczas IWIS’2024 uhonorowany medalem „Association of Polish Investors and Rationalizers”, a także złotym medalem przyznanym przez przedstawicieli wystawców z Zagrzebia w Chorwacji (International Exhibition of Inventions “ARCA 2024”)

Opiekunką naukową projektu jest Pani Anna Rzepa – twórczyni pracowni projektów 3LAB w gdyńskiej Trójce. Znaczny udział w przedsięwzięciu mają także: Pan Bogusław Pinkiewicz z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku (zaopiniowanie projektu oraz dostarczenie danych statystycznych), Pan Bartosz Płóciennik – kierownik Nadmorskiego Parku Krajobrazowego (wspaniała współpraca, w tym umożliwienie prowadzenia badań na terenie NPK oraz cenne wskazówki merytoryczne), Pan Piotr Leśniewski – nauczyciel fizyki, a także: Lena Siatecka i Franciszek Kuberka -uczennica i uczeń z III LO w Gdyni.

Projekt Alexa i Maksymiliana został zakwalifikowany do finału ogólnopolskiego tegorocznej edycji EXPLORY, który odbędzie się od 23 do 25 X 2024 w PPNT-Pomorskim Parku Naukowo-Technicznym w Gdyni

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Skip to content