Debaty i szkolne Prawybory do Parlamentu Europejskiego

3. czerwca w naszej Szkole odbyła się debata przed Prawyborami do Parlamentu Europejskiego. Miała ona na celu zwiększenie świadomości obywatelskiej wśród młodzieży. Uczniowie reprezentujący wybrane komitety wyborcze odpowiadali na pytania związane z ich programem i z bieżącymi problemami krajów Unii Europejskiej. Mieli oni również możliwość swobodnej wypowiedzi.

Komitety reprezentowały polskie partie polityczne w składzie: Alex Petit (2E), Jakub Łachan (2E), Kiara Stempień (2E), Marianna Skowronek(2Z), Adam Guściora (2E), Martyna Kwarciana (2E), Nikodem Socha (2H), Wiktor Ossowski (2E), Alex Obajtek (2E) i Tomasz Przesmycki (2E).

Następnego dnia, 4. czerwca, w 35 rocznicę odzyskania przez Polskę wolności, w ramach projektu edukacyjnego we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej odbyły się prawybory do Parlamentu Europejskiego. W skład Szkolnej Komisji Wyborczej wchodzili: Helena Orlikowska, Franciszek Berezecki, Kiara Stempień, Roch Sobczyński, Adam Guściora, Lena Maria Czerwińska. Odnotowano frekwencję na poziomie 35,78%. Dodatkowo w Panoramie Gdańskiej ukazał się materiał, w którym część naszych uczennic i uczniów wypowiedziała się na temat demokracji, wolności i wydarzeń sprzed 35 lat – felieton dostępny jest na https://gdansk.tvp.pl/77914833/mlode-pokolenie-o-4-czerwca .

Dziękujemy wszystkim za udział w prawyborach do Parlamentu Europejskiego, ponieważ w ten sposób kształtuje się w nas świadomość polityczna oraz odpowiedzialność obywatelska.

Aleksandra Kolińska 2E