Wielu absolwentów naszej szkoły nadal zachowuje znakomitą formę „matematyczno-informatyczną” wypracowaną w okresie edukacji w „Gdyńskiej Trójce.” Tak jest w przypadku braci Czarkowskich – Bartłomieja i Arkadiusza. Jako reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego zostali oni wraz z Tomaszem Nowakiem (absolwentem XIII LO w Szczecinie) Pierwszymi Mistrzami Europy podczas I Akademickich Mistrzostw Europy w Programowaniu Zespołowym, odbywających się 24 marca 2024 w Pradze. Rozwiązali oni 9 zadań z 11 przygotowanych przez organizatorów.
od lewej: Arkadiusz (absolwent 3LO), Tomasz (absolwent 13LO), Bartłomiej (absolwent 3LO), prof. Krzysztof Diks, Kacper Kluk (absolwent 3LO)
Bracia Arkadiusz i Bartłomiej Czarkowscy już jako reprezentanci III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni zdobywali najwyższe laury w finałach Olimpiady Informatycznej, a także liczne medale na międzynarodowych olimpiadach informatycznych (złote, srebrne, brązowe): bałtyckiej – BOI, środkowoeuropejskiej – CEOI oraz najważniejszej światowej – IOI. Nauczycielem Bartłomieja i Arkadiusza w III LO w Gdyni był Pan Ryszard Szubartowski – profesor oświaty, najlepszy nauczyciel informatyki w Polsce (tytuł Informatycznego Superbelfra Roku 2023). Obaj genialni informatycy, obecnie, jako studenci Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego osiągają świetne wyniki w krajowych oraz międzynarodowych konkursach i zawodach informatycznych. Jednym z ich trenerów jest kolejny absolwent gdyńskiej Trójki – Kacper Kluk (multimedalista międzynarodowych olimpiad informatycznych dla licealistów i studentów), także uczeń Pana Ryszarda Szubartowskiego, a obecnie doktorant na Uniwersytecie Warszawskim.
Wszyscy pozostali medaliści I Akademickich Mistrzostwa Europy w Programowaniu Zespołowym (będących częścią Akademickich Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym – najstarszego i najbardziej prestiżowego światowego konkursu informatycznego, rozgrywanego od roku 1977) rozwiązali po 8 zadań i o ich miejscu w rankingu decydował czas poświęcony na ich rozwiązywanie. I tak srebrnymi medalistami zostały zespoły z Uniwersytetu w Zagrzebiu (2. miejsce) i Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki w Kijowie (3. miejsce). Brązowe medale zdobyły drużyny reprezentujące: Uniwersytet Loránda Eötvösa (4. miejsce), Uniwersytet Wrocławski (5. miejsce) oraz École Normale Supérieure de Paris (6. miejsce). Znakomicie spisała się też drużyna z Uniwersytetu Jagiellońskiego zajmując 8. miejsce z ośmioma rozwiązanymi zadaniami.
W tegorocznych mistrzostwach Europy wystartowały 52 drużyny reprezentujące najlepsze uczelnie europejskie kształcące informatyków (bez Rosji i Białorusi). Uczelnie podzielono wg kryterium geograficznego na cztery regiony: południowo-wschodni, środkowoeuropejski, północno-zachodni i południowo-wschodni. Na podstawie wyników zawodów regionalnych, które odbyły się jesienią 2023 roku, do mających rangę mistrzostw Europy zawodów w Pradze awansowało po 13 najlepszych drużyn z każdego regionu (co najwyżej jeden zespół z jednej uczelni poza sporadycznymi i regulaminowymi wyjątkami pozwalającymi na start dwóch zespołów z jednej uczelni). W tegorocznych mistrzostwach znakomicie wypadły ekipy regionu środkowoeuropejskiego, z którego aż cztery zespoły znalazły się na miejscach medalowych.
Do sukcesu drużyny z Uniwersytetu Warszawskiego przyczyniło się wiele osób i instytucji. Szczególne podziękowania należą się byłym zawodnikom organizującym systematyczne treningi dla studentów z UW. Są to Kamil Dębowski, Kacper Kluk i Marcin Smulewicz. Podczas wyjazdu wsparcia drużynie UW udzielali profesorowie Krzysztof Diks i Jan Madey, doktorant Kacper Kluk (absolwent III LO w Gdyni) i kierownik organizacyjny drużyny Rafał Sikorski.
Szczegółowe wyniki zawodów są dostępne na stronie Mistrzostw – euc.icpc.global.