W 2005 r. z inicjatywy UNESCO ustanowiony został Światowy Dzień Filozofii, który jest obchodzony każdego roku w trzeci czwartek listopada (w roku 2022: 17 listopada). Wydarzenia organizowane z okazji Dnia mają na celu pobudzenie krytycznego myślenia i dyskusji filozoficznej nad problemami współczesnego świata oraz umożliwienie udziału w niej wszystkim zainteresowanym, nie tylko osobom zawodowo zajmującym się filozofią. Celem Dnia jest także promocja debaty filozoficznej, respektującej zasady ludzkiej godności i różnorodności oraz podkreślenie roli filozofii dla rozwoju ludzkiej myśli, kultury, jak również osobowości każdego człowieka (https://www.unesco.pl/).
Jednym z ważniejszych wydarzeń z okazji obchodów Światowego Dnia Filozofii jest organizowany już od kilku lat międzynarodowy konkurs filozoficzny – Baltic Sea Philosophy Essay Event. Jego organizatorami są: Finnish UNESCO ASPnet, Finnish Association of Philosophy and Ethics Teachers (FETO), Philosophical Society of Finland, Association for Women and Feminist Philosophers in Finland, Norwegian High School Philosophical Association (https://bspee.wordpress.com/).
Konkurs polega na napisaniu eseju filozoficznego na jeden z trzech zaproponowanych przez organizatorów tematów. W zakończonym właśnie konkursie BSPEE’2022 wzięło udział kilkaset osób z wielu państw z całego świata (m.in. z: Chorwacji, Finlandii, Korei Południowej, Litwy, Meksyku, Norwegii, Polski, Serbii, Turcji, USA, Węgier, Włoch…).
Ogromny sukces w Baltic Sea Philosophy Essay Event 2022 odniosła uczennica z klasy III matury międzynarodowej w III LO w Gdyni – ALICJA BUZAŁA, która zdobyła złoty medal. Jej szkolna koleżanka Jessica Hirsz z klasy IV matury międzynarodowej otrzymała wyróżnienie. Obie uczennice wprowadza, w języku angielskim, w tajniki filozofii znakomita nauczycielka Pani prof. Maria Łojek Kurzętkowska-Łojek.
Zainteresowane osoby mogą przeczytać esej „złotej” Alicji pod adresem
https://bspee.wordpress.com/2022/11/17/winning-essays-gold-5/
Filozofia to dziedzina nie tylko inspirująca rozwój myśli ludzkiej, lecz także obecna w codziennej praktyce życia, pomagająca w dokonywaniu istotnych zmian społecznych, Pozwalając odkryć różnorodność prądów intelektualnych na świecie, filozofia stymuluje dialog międzykulturowy, otwierając umysły na racjonalną konfrontację opinii, pomaga budować bardziej tolerancyjne i szanujące się wzajemnie społeczeństwo. W ten sposób filozofia pomaga zrozumieć główne wyzwania współczesnego świata i reagować na nie, tworząc intelektualne warunki do zmiany (https://www.unesco.pl/).
dyplomy: Alicja Buzała i Jessica Hirsz