Polish presidency of the Council of the European Union
Europejscy ministrowie zdrowia o konieczności inwestowania w zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.
We wtorek 25 marca 2025 r. w Warszawie, podczas rady nieformalnej EPSCO Health ministrowie zdrowia Unii Europejskiej rozmawiali o tym, jak chronić zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w erze technologii i mediów społecznościowych, jakie czynniki wpływają na skuteczność programów profilaktycznych i co zrobić, aby pacjenci w całej Unii Europejskiej mieli dostęp do leków. Obradom przewodniczyła minister zdrowia Izabela Leszczyna. W nieformalnym spotkaniu europejskich ministrów zdrowia udział wziął komisarz ds. zdrowia i dobrostanu zwierząt Olivér Várhely.
W sesji rady aktywny udział wzięły uczennice naszej szkoły: Julia Perlejewska, Zuzanna Jończyk i Hanna Kuźmitowicz wraz z Panią Anną Rzepą – opiekunką projektu. (Więcej szczegółów i link do wystąpienia poniżej).
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.
Ministrowie podkreślili, że rozwój technologii cyfrowych, w tym mediów społecznościowych, ma coraz większy wpływ na codzienne życie młodego pokolenia. Wzrost poziomu stresu, lęk i depresja – to najczęstsze skutki zbyt dużej ekspozycji na technologie.
W obliczu tych wyzwań polska prezydencja podkreśliła konieczność uwzględnienia czynników cyfrowych w politykach zdrowia psychicznego i podejmowania działań na poziomie międzynarodowym. Wymiana doświadczeń i współpraca między państwami członkowskimi są niezbędne, aby skutecznie przeciwdziałać tym problemom, ze względu na ich ponadnarodowy charakter. Zdrowie psychiczne młodego pokolenia to fundament silnej i zdrowej Europy.
Polska prezydencja chce umożliwić wymianę doświadczeń dotyczącą polityki w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży i rozpocząć dyskusję nad stworzeniem wspólnego europejskiego katalogu dobrych praktyk, który pomoże w przyszłości lepiej dbać o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Ważnym punktem tych działań będą konkluzje Rady, które polska prezydencja planuje przyjąć w czerwcu podczas rady formalnej EPSCO Health.
Zdrowie psychiczne młodego pokolenia to fundament silnej i zdrowej Europy. Dbając o ich zdrowie, inwestujemy w przyszłość nowego pokolenia – mówiła ministra Leszczyna. Dziękuję za naprawdę dobrą i budującą dyskusję. Każdy głos poruszał ważne kwestie. Razem musimy rozwiązać problem bezpieczeństwa psychicznego i emocjonalnego dzieci, ponieważ internet nie zna granic.
Zaangażowanie młodzieży miało pokazać, że o ich problemach i potrzebach rozmawiamy uwzględniając ich perspektywę. Sesja dyskusyjna ministrów została poprzedzona głosem młodzieży, uczennic III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni: Julii Perlejewskiej, Zuzanny Jończyk oraz Hanny Kuźmitowicz. Zuzanna jest uczennicą w klasie biologiczno-chemicznej, a Julia i Hanna uczą się w klasie matury międzynarodowej. Przez kilkadziesiąt minut uczennice z gdyńskiej Trójki przedstawiły w języku angielskim perspektywy pokolenia, które nie pamięta świata bez wszechobecnych technologii cyfrowych (w tym zagrożeń wynikających z tej wszechobecności). Wypowiedź została zilustrowana przygotowaną przez uczennice specjalnie na potrzeby spotkania ministrów zdrowia Unii Europejskiej prezentacją cyfrową (w wersji angielskiej).
Opiekę pedagogiczną i merytoryczną nad trójką uczennic podczas wielotygodniowego przygotowywania projektu i podczas jego prezentacji, sprawowała Pani Anna Rzepa – znakomita nauczycielka z III LO w Gdyni (pomysłodawczyni i opiekunka 3LAB – pracowni innowacji, w tym projektów uczniowskich, w gdyńskiej Trójce, Nauczycielka Pomorza 2023).
Wystąpienie naszych uczennic można obejrzeć tutaj.
Rada EPSCO jest radą ds. zatrudnienia, polityki społecznej, zdrowia i spraw konsumenckich, jedną z dziesięciu obecnych formacji Rady Ministrów UE. Zrzesza ministrów odpowiedzialnych za zatrudnienie, sprawy społeczne, zdrowie i politykę konsumencką ze wszystkich państw członkowskich UE.