Sukces młodzieży 3LO w konkursie “Earth Rescue Challenge”

Earth Rescue Challenge” to ogólnopolski konkurs skierowany do uczniów szkół średnich organizowany przez European Space Foundation. Głównym celem konkursu jest zwiększenie świadomości kryzysu wodnego, oraz zaprezentowanie potencjalnych rozwiązań. Kryzys wodny jest skutkiem zmiany klimatu i ma bezpośredni wpływ na zaopatrzenie w wodę pitną, warunki sanitarne, produkcję żywności i energii.

7 września w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbył się finał konkursu, gdzie drużyny prezentowały swoje swoją pracę i rozwiązania. Reprezentacja naszej szkoły w składzie: Alex Petit, Daria Geleta, Damian Jasinowski, Kinga Wysocka i Maksymilian Dobrowolski, zajęła II miejsce. Zaproponowali oni rozwiązanie w postaci zastawki, która zatrzymałaby przepływ wody z rezerwatu przyrody “Torfowiska Potoczek”. Na przestrzeni lat zwiększyłoby to obszar torfowiska przeciwdziałając suszom i zachowując bioróżnorodność.

Po finale drużyna wzięła udział w MISSION COLONY 1, czyli spotkaniem z członkami największej misji analogowej na świecie, która nazywa się Planet Mars. Dzień później udali się na marsz jamników na Wawelu oraz na dwa wykłady w ramach wydarzenia European Rover Challenge:

• DLR’s Advanced Robotic Technology for Future Lunar Missions – Dr inż. Martin Görner, Dr Armin Wedler wypowiadał się na temat misji analogowej na górze Etna, łaziku MMX, miejscu do testowania Moon-Mars oraz nowych ośrodku testowym, który powstaje w Kolonii w Niemczech
  • Mars 2020 from Launch to Landing – Dr Swati Mohan (NASA Jet Propulsion Laboratory) opowiadała o swoim doświadczeniu podczas pracy nad łazikiem Perseverance oraz planach misji, aby zdobyć próbkę marsjańskiej gleby.