25. Konkurs im. Małgorzaty Dominiak dla najlepszych pomorskich licealistów-biologów.

Ogłoszenie wyników jubileuszowej edycji konkursu miało miejsce w poniedziałek, 10 czerwca w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku w obecności Prezydentki Słupska – Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej, Wiceprezydentki Gdańska – Moniki Chabior, Pomorskiego Kuratora Oświaty – Grzegorza Krygera

Patronka nagrody, zmarła w 1997 roku. Małgorzata Dominiak, w latach 1973-1997 nauczała biologii w Gdyńskim Studium dla Wychowawczyń Przedszkoli oraz XX LO w Gdańsku. Była nauczycielką z powołania. Wspierała swoich uczniów w rozwijaniu pasji naukowych. Ustanowienie nagrody jej imienia miało na celu kontynuację jej misji.

Kiedy rozpoczynaliśmy w 2000 roku, nie myśleliśmy, jak będzie za 25 lat. Nasi pierwsi laureaci urodzili się w 1981 roku, tegoroczni w 2005, 2006. W międzyczasie nagrodziliśmy 204 uczniów z 32 liceów, wychowanków 46 nauczycieli.

prof. Piotr Dominiak / pomysłodawca konkursu

Z okazji jubileuszu, wręczono honorowe medale osobom szczególnie zasłużonym dla konkursu. Byli to:

• Tamara Kropiowska – nauczycielka II LO w Słupsku,
  • Alicja Nowak – nauczycielka III LO w Gdyni,
  • Leszek Ciesielski – nauczyciel i dyrektor I Autonomicznego (obecnie Katolickiego) LO w Gdyni,
  • Witold Narloch – nauczyciel LO w Czersku,
  • Krystyna Burkiewicz – Uniwersytet Gdański, wieloletnia członkini Komisji Konkursowej.

Laureaci

Dwie pierwsze nagrody (po 1500 zł) dostali Paulina Gruszczyńska z Katolickiego LO w Gdyni (podopieczna Leszka Ciesielskiego) oraz Kamil Korolczuk z gdyńskiej „trójki”, uczeń Agnieszki Olejniczak.

• II nagrody (500 zł) powędrowały do Joanny Urbaniak oraz Macieja Wiśniewskiego z III LO w Gdańsku. Oboje są uczniami Katarzyny Radzikowskiej.

Maciej, odbierając nagrodę, dziękował rodzicom, że mu nie przeszkadzali, kiedy się uczył.

• Uczennicą Katarzyny Radzikowskiej jest także Diana Sejrant z III LO w Gdyni.
  • Listę wyróżnionych II nagrodą uzupełnia Jan Sajdak, także z gdyńskiej „trójki”, uczeń Agnieszki Olejniczak.

Konkurs im. Małgorzaty Dominiak to najdłużej trwająca całkowicie prywatna inicjatywa promująca osiągnięcia uczniów, a także ponadnormatywny wysiłek edukacyjny nauczycieli. O tym, jak duże znaczenie ma konkurs, w tym fakt, że jest on skierowany nie tylko do uczniów trójmiejskich liceów, ale także tych z mniejszych miejscowości, mówiło wielu gości. O randze tego wydarzenia dla uczniów świadczy też liczna obecność byłych laureatów na jubileuszu.

Pytany o to, jak wielu z nagrodzonych pozostaje po studiach w Polsce, prof. Dominiak przyznał, że część z tych, którzy zdecydowali się na karierę naukową, przyjmuje zaproszenia zagranicznych ośrodków badawczych. Większość laureatów decyduje się jednak na studia medyczne i pracuje jako lekarze.

Wieczór zakończył koncert jazzowy w wykonaniu tria: Wojciech Staroniewicz (saksofon), Dominik Bukowski (wibrafon), Janusz Mackiewicz (kontrabas).