XX lecie Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej

Dnia 09.04.24 w auli III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni odbył się szkolny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej. Jest to impreza, która została zapoczątkowana w roku 2004 pod nazwą „Wiosenny Festiwal Piosenki Niemieckojęzycznej” i obejmowała wówczas swym zasięgiem szkoły Trójmiasta i okolic.

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, do konkursu przystąpili uczniowie indywidualnie, w duetach lub całych zespołach prezentując łącznie 14 utworów w języku niemieckim, francuskim oraz hiszpańskim. Jury w składzie: pani Małgorzata Olszowa (muzyka), pani Marta Bielak-Bodnar (j. francuski i j. hiszpański) oraz pani Anna Trelińska (j. hiszpański) uwzględniło przy ocenianiu czystość wykonania, aranżację, ogólne wrażenie artystyczne, jak i poprawność językową śpiewanych utworów. Logo tegorocznej edycji festiwalu zaprojektowali uczniowie Adam Gusciora i Szymon Głuchowski.

Festiwal poprowadziła para naszych znakomitych konferansjerów: Kiara Stempień oraz Adam Guściora.

Podczas obrad jury, utwory ze swojego repertuaru zaprezentował zespół „TriBand” z Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni, w którego składzie są uczniowie naszej szkoły i którego opiekunem jest wieloletni nauczyciel muzyki z naszej szkoły pan Leszek Buczyński.

W przerwie konkursu z piosenką z musicalu” Dear Evan Hansen” gościnnie wystąpił także Szymon Szenk – na co dzień uczeń klasy pierwszej X LO w Gdyni. W wolnym czasie gra i śpiewa w teatrze im. Danuty Baduszkowej w Gdyni w spektaklach Wiedźmin i Piotruś Pan, uczestnik 7 edycji programu „The Voice Kids” a także członek studia filmowego „Żyrafa”.

Zwycięzcami Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej 2024 zostali:
1 miejsce – Piotr Przybek za piosenkę w j. francuskim „Papaoutai” – Stromae

II miejsce – Grupa Penteract za piosenkę w j. hiszpańskim „Master of puppets” – Metallica

III miejsce – Maria Hendzel z zespołem za piosenkę w j. hiszpańskim „Młodzieńczy Duch” – Nirvana

Wyróżnienie oraz Nagrodę Publiczności otrzymała grupa języka hiszpańskiego za utwór „Chipi chipi chapa chapa” – Christell.

Najlepsi z najlepszych otrzymali dyplomy, nagrody książkowe, koszulki z logo III LO w Gdyni oraz inne drobiazgi. Fundatorami nagród dla zwycięzców tegorocznego konkursu byli: Rada Rodziców III LO a także wydawnictwa: LektorKlett, Draco oraz Pearson.

Publiczność, jak widać na zdjęciach (fot. Marianna Skowronek), bawiła się wyśmienicie.

Wykonawcom gratulujemy!

Agata Taźbierska – organizator konkursu