• Statut Szkoły

WSPIERANIE UZDOLNIEŃ

ZAJĘCIA POZALEKCYJNE

ZAJĘCIA POZALEKCYJNE

Klub WYRYPIARZE  powstał w naszej szkole w 1984 roku, z inicjatywy dyrektora, Wiesława Kosakowskiego, wówczas nauczyciela geografii i wielbiciela aktywnego wypoczynku . Powstał z pasji i do dziś łączy wszystkich tych, dla których pasją jest poznawanie świata wszystkimi zmysłami, dotykanie go i smakowanie, sprawdzanie i potwierdzanie każdej jego tajemnicy, odkrywanie za każdym razem na nowo jego piękna w naturze i kulturze.

Fascynują nas zarówno trudne piesze wędrówki w nieznane, w środowisku turystów zwane wyrypami (stąd nazwa naszego klubu), jak i zorganizowane, wcześniej zaplanowane wypady w bliższe i dalsze rejony Polski, Europy, Świata, który dla nas jest wyzwaniem oraz inspiracją. Wędrujemy już trzydzieści lat. Przeszliśmy całą Ziemię Kaszubską i Kociewie, wszystkie pasma górskie. Szczególnie pokochaliśmy Bieszczady i Beskid Niski, gdzie wybieramy się bardzo często. Nie pominęliśmy żadnej z jaskiń Jury Polskiej, a nasza sekcja speleologiczna eksploruje nawet najtrudniejsze jaskinie węgierskiego Parku Narodowego Krasu Aggteleckiego.

Odwiedzamy także wiele miast, niektóre wielokrotnie, jak Kaliningrad, Wilno, Grodno, czy Lwów, który jest dla nas miastem tranzytowym podczas wypraw w Karpaty. Zwiedziliśmy wszystkie najciekawsze miasta Europy, którą przemierzyliśmy od Murmańska i Nordkappu po Giblartar, od Cabo da Roca w Portugalii, poprzez Tiranę, Krym, aż po Moskwę.

Interesują nas zarówno zabytki kultury, jak i miejscowe bazary.  Oddychamy jednocześnie historią i codziennym życiem mieszkańców wielkich metropolii, małych miasteczek i wsi. Staramy się zrozumieć  europejską tradycję oraz folklor, zgłębiamy obyczaje i zwyczaje ludzi, warunki ich życia, zainteresowania oraz   codzienność. Przyglądamy się z wielką ciekawością temu, co dla nas nowe, by jak najwięcej dowiedzieć się o życiu, o ludziach, o sobie. Możemy dotknąć tego, o czym   czytaliśmy w książkach i podręcznikach.

Świat staje się dla nas otwartym sezamem, z którego każdy może czerpać i wziąć tyle, ile udźwignie w plecaku swojego życia.

Poznajemy świat „od  kuchni” próbując regionalnych specjałów i „od podwórka”,mieszkając u rodzin i korzystając z ich szczerej gościnności, którą odwzajemniamy, goszcząc ich u siebie. Od lat bowiem nieodłączną formą naszej działalności są wymiany międzynarodowe z uczniami i nauczycielami z Kouvolan Yhteiskoulu Lukio w mieście Kouvola w Finlandii oraz Arpad Wezer Gimnazjum w Sarospatak na Węgrzech. Nawiązujemy wiele nowych znajomości, rodzą się wielkie przyjaźnie na długie lata, powstają niezapomniane wspomnienia.

Czynimy świat sobie bliskim  i znanym, idąc pieszo lub jadąc rowerem, pociągiem, autobusem, płynąc tratwą, promem, żaglowcem. Nie straszne są nam złe pogody, bo zawsze mamy pogodę ducha w sobie, ciekawość świata i wielki głód przygody. Wracając z jednej wyprawy, planujemy następną, a potem następną... Spotykamy się, oglądamy zdjęcia , wspominamy i wiemy, że znów wyruszymy daleko.

Homo viator (łac. podróżny, pielgrzym), to ktoś, komu droga nigdy się nie kończy! To życie w drodze. To nasze życie. Zostawiamy więc w domu smutki, codzienne kłopoty i ruszamy tam, gdzie nas jeszcze nie było. Zawsze mamy ze sobą ze sobą otwarte serce pod swetrem, słońce w kapeluszu i wiatr we włosach.

Możesz ruszać z nami! Czekamy także na Ciebie!