23.05.17 - Dramat w szkole 2017

W  tym roku odbyła się już siódma odsłona zainaugurowanego w 2010 roku projektu edukacyjno - artystycznego, w ramach którego młodzież z pięciu wybranych gdyńskich liceów tworzy krótki spektakl inspirowany jednym z dramatów zakwalifikowanych do finału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. W skład jury tegorocznego konkursu weszli: Iwona Borawska (dziennikarka Radia Gdańsk), Remigiusz Brzyk (reżyser teatralny), Dorota Masłowska (pisarka) oraz wiceprezydent Miasta Gdyni Marek Stępa. Opiekę artystyczną nad młodzieżą sprawowali aktorzy Teatru Miejskiego w Gdyni: Maciej Wizner, Grzegorz Wolf i Mariusz Żarnecki.

Tegoroczny finał projektu Dramat w szkole odbył się 23 maja 2017r. w Teatrze Miejskim w Gdyni. Brały w nim udział dwie klasy humanistyczne z naszej szkoły – 1AH i 2AH. W ramach projektu uczniowie pracowali nad przygotowaniem spektaklu na podstawie wylosowanego przez siebie dramatu pt. „Słabi. Ilustrowany banał teatralny” Magdaleny Drab (który został nagrodzony Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną 2017). Przez półtora miesiąca zajmowali się pisaniem scenariusza, przygotowaniem kostiumów, aranżacją światła, oprawą muzyczną. Na podstawie bohaterów dramatu zostały zbudowane postaci spektaklu, które ożyły dzięki grze aktorskiej naszych uczniów. Zadanie było o tyle trudne, że tekst poruszał poważne problemy, takie jak depresja, macierzyństwo, wykluczenie ze społeczeństwa i powierzchowność relacji międzyludzkich.  Wykreowany przez nas świat był zdegradowaną konstrukcją człowieczych słabości i otępienia emocjonalnego we współczesnym świecie. Uczniów wspierali, zarówno merytorycznie, jak i artystycznie, nasi nauczyciele - Pani profesor Małgorzata Meronk, Pan profesor Zbigniew Kruszewski oraz Pan Mariusz Żarnecki, aktor Teatru Miejskiego. W dniu przeglądu spektakli warsztatowych projektu Dramat w szkole owoce swoich prac prezentowały także inne gdyńskie licea. Projekt ten był niezwykle rozwijający i pozwolił uczniom dotknąć, części osób już nie po raz pierwszy, pracy w  prawdziwym teatrze – budowania spektaklu od podstaw, kreowania postaci na scenie, występowania przed publicznością i związanej z tym tremy.

Już nie możemy doczekać się kolejnej edycji!