21.02.17 - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Przygotowywani przez nauczycieli języka polskiego z Gdyńskiej Trójki uczniowie zdobyli, szczególnie w ostatnich latach,  bardzo wiele laurów w OLiJP /rok 2016 okazał się pod tym względem rekordowy - najlepszy wynik w Polsce/, a także uzyskiwali znakomite wyniki na egzaminach maturalnych z języka polskiego zarówno krajowych organizowanych i nadzorowanych przez CKE w Warszawie, jak i międzynarodowych organizowanych i nadzorowanych przez Organizację Matury Międzynarodowej.

Działające w Polsce od wielu lat szkoły realizujące program matury międzynarodowej mają szczególny wkład w popularyzowanie języka polskiego na świecie. III LO w Gdyni jest jedną z dwóch polskich szkół /obok XXXIII LO w Warszawie/, które jako pierwsze w historii polskiej oświaty w 1993 roku rozpoczęły w wybranych klasach nauczanie wg tego programu /IBO-International Baccalaureate Organization - Organizacji Matury Międzynarodowej/.  W 1994 roku tylko 34 osoby , spośród kilkuset tys. zdających na całym świecie, przystąpiły do egzaminu IBO z języka polskiego.

Dzięki powstaniu szkół IBO w Polsce /obecnie w Polsce jest prawie 40 szkół oferujących program IBO

/po 15 latach od pierwszego w historii egzaminu IBO w polskiej szkole w 1995r /również z języka polskiego/ już 597 uczniów zdawało język polski w ramach matury IBO. W ostatnim okresie /2010-2016/ ok. 800 uczniów każdego roku przystępowało do egzaminu z j.polskiego na maturze IBO.

Obecnie język polski jest jednym z najczęściej zdawanych, w ramach matury międzynarodowej, europejskich języków po niemieckim, włoskim i szwedzkim. Oczywiście, nie licząc języków /wykładowych/: angielskiego, hiszpańskiego i francuskiego, w których mogą być prowadzone lekcje w szkołach IBO.

W III LO w Gdyni w klasach matury międzynarodowej lekcje prowadzone są w j.ang. poza lekcjami j.polskiego, historii i geografii w części dot. Polski.

Wiesław Kosakowski - dyrektor III LO w Gdyni

Wtorek, 21 lutego 2017 11:00

Udział Pary Prezydenckiej w uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

21 lutego 2017 r. (wtorek) o godz. 11.00 w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Planowane wystąpienia Prezydenta RP.

W trakcie uroczystości:

•Prezydent RP ogłosi nazwisko laureata Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Zasłużony dla                                          Polszczyzny” i wręczy nagrodę laureatowi,

•Prezydent RP ogłosi tytuł dzieła na Narodowe Czytanie 2017,

•odbędzie się Lekcja RP poświęcona polszczyźnie.

Lekcja będzie transmitowana online na stronie www.prezydent.pl.

Podczas ubiegłorocznego Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda zaproponował, aby o wyborze kolejnej wspólnej lektury ponownie zdecydowali Polacy. Do 15 lutego 2017 r. każdy mógł zagłosować na ulubioną lekturę poprzez ankiety zamieszczone na stronie Prezydent.pl oraz na kontach Kancelarii Prezydenta w serwisach społecznościowych: na Facebooku i na Twitterze.

Nagroda „Zasłużony dla Polszczyzny” przyznawana jest za szczególne zasługi w podnoszeniu świadomości językowej Polaków oraz w krzewieniu kultury języka polskiego.