21-23.09.17 - III Młodzieżowa Konferencja Matematyczna TriMAT

Pomysł zorganizowania Konferencji powstał w III LO w Gdyni w 2015 roku. Jego autorką jest Pani Agnieszka Orzeszek - nauczycielka matematyki i wicedyrektor liceum, a także główny koordynator tego przedsięwzięcia.

To już trzecia edycja Konferencji wyjątkowej z co najmniej kilku powodów, z których najważniejszymi są:

- po pierwsze: Konferencję w głównej mierze przygotowują trzy szkoły z trzech części Trójmiasta, a w dodatku wszystkie trzy są oznaczone numerem porządkowym "3", czyli:

III LO im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku,

III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni,

oraz III LO im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie,

- po drugie: Konferencja jest przygotowywana przez uczniów i nauczycieli oraz skierowana do uczniów i nauczycieli ze wszystkich zainteresowanych szkół. Młodzież uczestniczy we wszystkich etapach tworzenia projektu. Od planowania po prowadzenie sesji plenarnych, a także wygłaszanie prelekcji razem z uznanymi autorytetami w dziedzinie matematyki - wykładowcami uczelni wyższych i nauczycielami szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku w roli prelegentów, obok trójmiejskich licealistów wystąpili uczniowie ze szkół z południa Polski oraz naukowcy m.in. z:  Trinity College w Dublinie w Irlandii, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Wrocławskiego.

Matematyka-Królowa Nauk bywa niedoceniana na co dzień i może się kojarzyć ze szkolną nudą i czasochłonną pracą. Młodzi pasjonaci matematyki z Trójmiasta oraz ich znakomici goście udowodnili, że jest inaczej.

Jak jeździć na kwadratowych kołach ? Czy człowiek w XXI wieku może obejść się bez szyfrowania ? Co łączy Beethovena i świnki morskie ? Jak cyrk matematyczny zamienia człowieka w banknoty ? Jaki jest wzór na miłość? Odpowiedzi na te oraz inne, równie ciekawe, pytania można było uzyskać na Konferencji TriMAT 3 w Gdyni.

TriMAT promuje królową nauk-matematykę, która jest ważna w każdej dziedzinie życia. Z wszechobecności matematyki w naszej codzienności zdają sobie sprawę organizatorzy Konferencji, a przede wszystkim prowadzący sesje oraz warsztaty prelegenci, których celem było przekazanie w sposób mądry i niezwykle przystępny oraz bardzo ciekawy matematycznej wiedzy i umiejętności wszystkim uczestnikom TriMAT-u.

Łącznie w ciągu trzech dni konferencji w gościnnych pomieszczeniach gdyńskiego PPNT w sesjach ogólnych i tematycznych oraz warsztatach uczestniczyło kilkuset uczniów w towarzystwie kilkudziesięciu nauczycieli z wielu szkół Metropolii Gdańsk-Gdynia, a także Krakowa, Tarnowa, Rzeszowa, Piotrkowa Trybunalskiego, Lublina, Tczewa, Końskich i wielu innych miejscowości.

W niedzielę 24 IX 2017 w auli III LO w Gdyni odbył się kilkugodzinny międzyszkolny turniej matematyczny z udziałem najlepszych w zakresie nauczania matematyki liceów z Trójmiasta oraz innych miast z południowej Polski, w tym m.in. z udziałem kilku uczniów-medalistów tegorocznych  międzynarodowych olimpiad matematycznych. W klasyfikacji generalnej zwyciężyła drużyna z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Najlepsza drużyna z Trójmiasta - III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni zajęła w turnieju drugie miejsce.

Więcej informacji o Konferencji TriMAT : www.trimat.edu.pl

TriMAT nie powstałby bez firm oraz instytucji zaangażowanych w rozwój polskiej edukacji. Przyznaliśmy im szczególne wyróżnienia – tytuły Mecenasów TriMAT.

Tytuł Platynowy Mecenas TriMAT otrzymali:

PKO Bank Polski – istnieje na rynku bankowości już od 98 lat, obecnie tworzy grupę kapitałową składającą się z Banku jako jednostki dominującej oraz 14 jednostek zależnych bezpośrednio i 33 jednostek zależnych pośrednio. Dzięki znaczącemu dofinansowaniu ze strony PKO BP mogliśmy zrealizować trzecią edycję naszego projektu.

Urząd Miasta Gdyni oraz Rada Rodziców przy III Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku.

Tytuł Srebrny Mecenas TriMAT otrzymali:  Urząd Miasta Sopotu,  JIT SOLUTIONS.

Tytuł Brązowy Mecenas TriMAT otrzymali: Morska Agencja Gdynia, 1.2.1 STUDIO GRAFICZNE , INTEL, RADMOR, ADVA Optical Networking .

Jeszcze raz dziękujemy za okazane wsparcie!

TriMAT