15.03.18 – Wizyta Profesora Jerzego Grzywacza w III LO

Jerzy Grzywacz (ps. Tapir) - ur. 6 stycznia 1929 roku w Grudziądzu, absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wydział matematyczno-przyrodniczy (1952), doktor fizyki (1960).

W końcówce 1931 roku, przeprowadził się do Gdyni wraz z matką do wcześniej przybyłego tam ojca. Przed wybuchem wojny, uczęszczał do szkoły podstawowej nr 1 w Gdyni. Od 1939 roku w ZHP. Członek drużyny Lucjana Cylkowskiego. Po wybuchu II wojny światowej działał w ramach Harcerskiego Pogotowia Wojennego na terenie miasta Gdyni. W 1940 roku wysiedlony wraz z matką i bratem do Warszawy. Od 1942 roku członek Szarych Szeregów, w pionie „Zawiszaków” (do końca 1943) i „Szkół bojowych”. Działacz Małego Sabotażu. Podczas Powstania walczył na Powiślu w zgrupowaniu „Krybar”. Łącznik przy kapitanie „Krybarze” i przy głównym kwatermistrzu Powiśla. Od 15 sierpnia 1944 roku w stopniu strzelca. Warszawę opuścił razem z ludnością cywilną. Przesiedlony do Kieleckiej wsi. Po wojnie pracownik naukowy w Katedrze Fizyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, następnie Kierownik Zakładu Fizyki Ogólnej Instytutu Fizyki UG. Uczestnik protestów antykomunistycznych w okresie PRL -u. W stanie wojennym został odwołany z funkcji prodziekana za działalność pro - solidarnościową. Uczestnik obrad okrągłego stołu w 1989 roku.

Autor 33 prac naukowych z dziedziny fizyki oraz dwóch podręczników akademickich.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi