02.09.17 – Uroczystość wręczenia międzynarodowych świadectw maturalnych w III LO w GDYNI

Aż 21 spośród maturzystów uzyskało ze wszystkich zdawanych w maju kilkunastu egzaminów "IB" w sumie 40 i więcej punktów na 45 możliwych do zdobycia. Najwyższy wynik na maturze IB - 44 punkty w III LO uzyskał gdynianin MAREK MUŃKO. Prezydent Miasta Gdyni wszystkim 21 najlepszym gdyńskim międzynarodowym maturzystom ufundował cenne wieczne pióra, które zostały wręczone podczas sobotniej uroczystości. Na każdym z wręczanych piór wygrawerowane jest imię i nazwisko maturzysty. Większość maturzystów międzynarodowych z Gdyni będzie studiować na uczelniach zagranicznych, gł. brytyjskich /Edynburg, Glasgow, Londyn oraz znane i uznane Oksford/. Inne geograficzne kierunki ich uniwersyteckiej edukacji to: USA /prestiżowe Colgate University w Nowym Jorku/, Holandia /Amsterdam, Rotterdam, Maastricht, Haga/, Francja /Marsylia/ i daleka Japonia /Sapporo/. Spośród polskich uczelni największą popularnością cieszą się te funkcjonujące w Warszawie i Gdańsku / medycyna, politechnika, uniwersytet/.

Uroczystość w Gdyni była okazją do uhonorowania - także cennymi piórami - absolwentów III LO, którzy najlepiej zdali maturę krajową, a wśród nich ZOFIĘ MIKOŃSKĄ - NAJLEPSZĄ MATURZYSTKĘ w WOJEWÓDZTWIE POMORSKIM, która w Ogólnopolskim Konkursie MATURA NA 100%, jako jedyna z woj.pomorskiego, znalazła się w elitarnym gronie 25 laureatów - NAJLEPSZYCH W POLSCE MATURZYSTÓW w 2017 roku /maturę krajową zdawało w tym roku w Polsce ponad 258 tys. osób/.

Nagrodzeni zostali również uczniowie GDYŃSKIEJ TRÓJKI, którzy reprezentowali Polskę, Pomorze i Gdynię podczas tegorocznych międzynarodowych olimpiad naukowych:

WOJCIECH JANKOWSKI - brązowy medalista Światowej Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej w Tajlandii,

DAMIAN BURCZYK - złoty medalista Olimpiady Matematycznej Państw Europy Środkowej na Litwie oraz srebrny medalista Bałtyckiej Olimpiady Informatycznej w Norwegii,

KACPER KLUK - złoty medalista Bałtyckiej Olimpiady Informatycznej w Norwegii,

RADOSŁAW GRABARCZYK - brązowy medalista Europejskiej Olimpiady Fizycznej.

Nagradzanym uczniom i absolwentom w auli III LO towarzyszyli ich nauczyciele oraz rodzice, a także przedstawiciel Pomorskiego Kuratora Oświaty - Pani wizytator Joanna Demczyna, wiceprezydent Gdyni - Pan Bartosz Bartoszewicz oraz wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni - Pani Beata Szadziul. Uroczystość uświetnił koncert fortepianowy w mistrzowskim wykonaniu Pana dra hab. Pawła Rydla - znakomitego nauczyciela akademickiego gdańskiej Akademii Muzycznej, który zagrał utwory Fryderyka Chopina oraz Siergieja Rachmaninowa.

W sobotę 2 IX 2017 w całej Polsce odbywał się finał Narodowego Czytania "WESELA" Stanisława Wyspiańskiego. Uroczyste spotkanie w Gdyńskiej Trójce w sposób szczególny wpisało się w ten finał zważywszy nie tylko na obecnych w auli uczniów i absolwentów liceum, których wybitne osiągnięcia to po prostu "czysta poezja", ale także z uwagi na wspaniały kunszt muzyczny Pana Pawła Rydla i grane przez niego kompozycje Fryderyka Chopina /wymienionego w akcie III dramatu/, a przede wszystkim dlatego, że pradziadek Pana Pawła to rodzony brat Lucjana Rydla, czyli pierwowzoru Pana Młodego z "Wesela". Niewielki fragment dramatu Stanisława Wyspiańskiego w auli III LO w Gdyni także został odczytany. Pan Paweł Rydel zagrał także znany powszechnie motyw muzyki wiejskiej kończący akt trzeci i całe "Wesele".

Wiesław Kosakowski - dyrektor III LO w Gdyni

MAREK MUŃKO