• Statut Szkoły

WSPIERANIE UZDOLNIEŃ

ZAJĘCIA POZALEKCYJNE

WSPIERANIE UZDOLNIEŃ

5. System stypendiów naukowych i socjalnych – duża grupa uczniów objęta jest wszystkimi rodzajami stypendiów m.in. stypendiami Rady Rodziców szkoły, stypendiami burmistrzów, prezydentów miast, stypendiami MEN itp.

6. Obozy naukowe – obozy wyjazdowe (np. obozy naukowe matematyczno-informatyczne), obozy naukowe stacjonarne (np. obozy fizyczne, biologiczne) realizowane w laboratoriach Uniwersytetu Gdańskiego lub w szkole przez wykładowców UG.

7. Konkursy/olimpiady – znaczący udział młodzieży w konkursach i olimpiadach już na etapie szkolnym.

8. Prace badawcze – propozycje prac badawczych m.in. w ramach Turnieju Młodych Fizyków, Europejskiego Konkursu Młodych Naukowców, INTEL, ISET itp.

9. Seminaria/warsztaty akademickie – realizowane w szkole lub na uczelni przez pracowników naukowych i nauczycieli szkoły.

10. Projekty – indywidualne lub grupowe, przedmiotowe lub interdyscyplinarne.

11. Współpraca dydaktyczno-naukowa z absolwentami szkoły – wykłady, zajęcia dla uczniów szkoły prowadzone przez absolwentów szkoły, wyróżniających  się i osiągających sukcesy jako studenci i pracownicy naukowi.

12. Praca zdolnych uczniów na rzecz młodszych zdolnych uczniów szkoły – wykłady, laboratoria, konsultacje.

13. Współpraca z innymi szkołami – np. realizacja wspólnych imprez, projektów naukowych lub popularnonaukowych, rozwijających zainteresowania i umiejętności.

14. Imprezy  szkolne i pozaszkolne  – ściśle związane z programami autorskimi, np. „Ligi zadaniowe”, „Mecze matematyczne”, „Mecze Brydżowe”, TRIMUN, Festiwal Piosenki Niemieckiej oraz inne  imprezy rozwijające pozaszkolne zainteresowania.

15. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna – dla uczniów zdolnych, także dla ich rodziców i nauczycieli, realizowana przez psychologa i pedagoga szkolnego we współpracy z instytucjami wspierającymi.

2. Realizacja ITN/IPN (indywidualnego toku nauki/indywidualnego programu nauki) – rozwiązania organizacyjne umożliwiające uczniom realizację indywidualnych ścieżek rozwoju.

3. Programy autorskie - adresowane do ucznia/grupy uczniów uzdolnionych – w formie programu indywidualnego lub programu nauczania dla grupy.

4. Koła zainteresowań i koła olimpijskie – związane z programami autorskimi.

1. Współpraca z uczelniami wyższymi – udział w zajęciach na uczelniach wyższych z możliwością zaliczania na prawach studenta, konsultacje uczniów z wykładowcami, udział w studenckich kołach naukowych, laboratoria na uczelniach, opieka nad uczniami (akademiccy mentorzy), wykłady pracowników uczelni w szkole, prowadzenie grupy olimpijskiej (m.in. z matematyki, fizyki) przez wykładowców uczelni wspólnie z nauczycielami szkoły.

Formy wspierania uzdolnień