25.04.18 - Ogromny sukces olimpijski wybitnych matematyków i fizyków z Gdyni

W finale LXIX Olimpiady Matematycznej, która zakończyła się w Augustowie, w wyniku dwustopniowych eliminacji (etap szkolny, etap okręgowy) wystartowała rekordowa w historii szkoły liczba uczniów GDYŃSKIEJ TRÓJKI, bo aż  14. Jest to jednocześnie także największa z woj. pomorskiego liczba finalistów z jednego liceum w historii rozgrywania Olimpiady.

Najwyższe miejsce spośród uczniów III LO i tytuł laureata II m-ca zdobył DAMIAN BURCZYK, który także został powołany do polskiej reprezentacji na tegoroczną Międzynarodową Olimpiadę Matematyczną-MOM  w Rumunii. Ostateczna kwalifikacja uczniów z Polski na MOM odbędzie się podczas czerwcowego obozu naukowego dla 8 najlepszych laureatów  LXIX OM. Tytuł laureata III m-ca LXIX OM zdobył ANTONI ŻEWIERŻEJEW, a tytuły laureatów IV m-ca przyznano: DOMINIKOWI GULGOWSKIEMU, PIOTROWI KOWALEWSKIEMU oraz PAWŁOWI SAWICKIEMU. Pozostali matematycy z GDYŃSKIEJ TRÓJKI uzyskali tytuły finalistów. Są to: Wojciech Jankowski, Kacper Kluk, Juliusz Pham, Franciszek Szarwacki, Kacper Walentynowicz, Fryderyk Wiatrowski, Jakub Bober oraz MICHAŁ UMIŃSKI i MATEUSZ SCHARMACH.

Na szczególne uznanie zasługują osiągnięcia tych dwóch ostatnich matematyków. MICHAŁ jest bowiem uczniem klasy pierwszej III LO, a MATEUSZ uczy się w Gimnazjum nr 24 przy III LO w Gdyni w klasie trzeciej. Poza tą dwójką wszyscy pozostali olimpijczycy  to tegoroczni maturzyści z klas matematyczno-fizycznych i matemat.-informatycznych.

Z kolei w finale LXVII Olimpiady Fizycznej tytuł laureata zdobył KAMIL IWANOWSKI, a tytuły finalistów przyznano: MICHAŁOWI UMIŃSKIEMU oraz Radosławowi Grabarczykowi.

KAMIL IWANOWSKI (uczeń z II kl. matematyczno-fizycznej) jest tegorocznym multiolimpijczykiem, bowiem oprócz laurów w Olimpiadzie Fizycznej zdobył także tytuł laureata w finale II Olimpiady Statystycznej oraz tytuł finalisty w XXXIII Olimpiadzie Wiedzy Technicznej.

Finaliści i laureaci olimpiad naukowych, w ramach których sprawdzana jest wiedza  z przedmiotów maturalnych są zwolnieni z egzaminów maturalnych  i otrzymują automatycznie 100% pkt. z tychże przedmiotów (m.in. matematyka, fizyka).

Sukcesy olimpijskie ww uczniów to zasługa wychowawców i nauczycieli uczących w ww klasach, w tym przede wszystkim prof. Wojciecha Tomalczyka (profesora oświaty)- znanego i uznanego w całej Polsce nauczyciela matematyki z GDYŃSKIEJ TRÓJKI oraz znakomitych nauczyciel fizyki w gdyńskim III LO: prof. Artura Kolincio oraz prof. Marty Mąkosy.