25.03.17 - Miejski Konkurs Wiedzy o Gdyni

Spośród 130 uczestników zmagań półfinałowych, które miały miejsce w lutym w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, do finału zakwalifikowano 10 uczniów gdyńskich szkół podstawowych oraz 11 uczniów szkół gimnazjalnych i 11 licealistów. Wśród nich znalazła się uczennica III LO – Anna Subczyńska z klasy 2m oraz dwóch uczniów Gimnazjum 24: Konrad Wojtowicz (kl. 2ag) i Tomasz Żarnowski (kl.1 ag) . Niewiele zabrakło, żeby do finału dostali się także Karolina Skalska i Piotr Stróżyk.

Kolejny raz okazało się, że w Konkursie Wiedzy o Gdyni istotna jest wiedza o naszym mieście na każdy temat,

nie tylko ta nabyta z książek, ale także oparta na śledzeniu nowinek na gdyńskich portalach internetowych. Równie ważne jest "doświadczanie" Gdyni na sobie, własna obserwacja i uczestniczenie w jej współczesnym wymiarze. Różnorodność i nieprzewidywalność konkursowych pytań zapewniali ich pomysłodawcy – miłośnicy i znawcy naszego miasta, autorzy książek o Gdyni, radni, przewodnicy. W tym roku byli nimi: p. Małgorzata Sokołowska, p. Maja Wagner, p. Andrzej Bień, p. Zygmunt Zmuda Trzebiatowski, p. Natalia Chalimoniuk,

p. Janusz Czarski, p. Marek Stępa, p. Robert Hirsch, p. Paweł Różyński oraz p. Jarosława Wojciechowskiego.

Uczestnicy finału musieli m.in. zmierzyć się ze szczegółowymi pytaniami dotyczącymi historii, kultury, geografii, sportu, komunikacji miejskiej i topografii naszego miasta oraz wykazać się szybkością odpowiedzi

w odgadywaniu postaci tworzących Gdyński Panteon. Niezwykle przydatne okazało się wnikliwe oko

w rozpoznawaniu pokazywanych na zdjęciach fragmentów pomników, tablic pamiątkowych, obiektów

i budynków oraz kojarzenie dawnych miejsc i instytucji, na których miejscu rozpoczęły działalność nowe.

Inicjatorem i współorganizatorem nowej formuły Miejskiego Konkursu Wiedzy o Gdyni jest wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni, jednocześnie prowadzący sobotnie finałowe zmagania konkursowe – p. Zygmunt Zmuda Trzebiatowski. Konkurs organizowany jest w ramach projektu edukacyjnego "Gdynia, moje miasto – okno na świat", którego podsumowanie odbędzie się 12. kwietnia w Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.