23.02.18 – Wyniki Konkursu E(X)PLORY

 

Niezwykle uzdolniony uczeń z Gdyni przedstawił w Szczecinie oryginalną konstrukcję MUZYCZNEJ CEWKI TESLI. Sam autor swój projekt opisuje następująco: "Moim celem było skonstruowanie odmiany cewki Tesli-urządzenia, które działałoby jak transformator i jednocześnie wytwarzałoby wysokie napięcie obserwowane w postaci wyładowań elektrycznych. Zatem skonstruowałem swoje urządzenie tak, aby uzyskać możliwość modulowania parametrów "iskier" na wyjściu cewki. Częstotliwość oraz szerokość impulsu umożliwia mojej konstrukcji emisję różnych, wybranych dźwięków, a nawet zagranie muzyki.  Do uzyskania takiego efektu należało zmienić tradycyjnie używany iskrownik na uproszczoną wersję układu "mostka H" z tranzystorami IGBT. Pozwoliło mi to na dokładniejszą kontrolę cewki. Do układu mostka zaprojektowany został specjalny sterownik pozwalający na zdalną obsługę urządzenia, a tym samym na istotne zwiększenie poziomu bezpieczeństwa jego obsługi i działania....".

 

Konkurs Naukowy E(x)plory jest największą w Polsce inicjatywą skierowaną do młodzieży w wieku 13-20 lat promującą i wspierającą w rozwoju najzdolniejszych młodych naukowców. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Zaawansowanych Technologii.

Konkurs Naukowy E(x)plory składa się z trzech etapów. Pierwszym jest zgłoszenie projektu polegające na wysłaniu formularza. W tym roku zgłoszono blisko 160 projektów, a 120 przeszło do drugiego etapu – regionalnych eliminacji w 4 miastach w całej Polsce (Szczecin, Wrocław, Bydgoszcz, Podzamcze k. Kielc).

 

Do regionalnego etapu Konkursu Naukowego w Szczecinie zakwalifikowało się 20 projektów. Młodzi naukowcy rywalizowali o miejsca w finale Konkursu Naukowego E(x)plory, który odbędzie się w dniach 24-26  października br. w Gdyni. Tam powalczą o podium i liczne nagrody: stypendia na rozwój projektów w wysokości 10 tys. zł, 7 tys. zł i 5 tys. zł, wyjazdy na prestiżowe, zagraniczne konkursy naukowe czy udział w programach stażowych i mentorskich.

Festiwale Naukowe E(x)plory to wielkie święto nauki i nowych technologii! - mówi Joanna Gogolińska, dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii. Odbywające się w kilku miastach Polski wydarzenia udowadniają, że nauka nie musi być nudna. Bogaty w kreatywne warsztaty i inspirujące wykłady program Festiwalu to propozycja dla tych, którzy chcą poznawać otaczający nas świat i nowe technologie. W tym roku w regionalnych eliminacjach konkursu Naukowego E(x)plory w Szczecinie brało udział 20 projektów. Z autorami najlepszych spotkamy się w październiku na naszym wydarzeniu finałowym. Trzymamy kciuki za wszystkich młodych naukowców! – dodaje.

 

na podstawie: http://www.explory.pl/wydarzenia/2018/regionalny-festiwal-naukowy-explory-w-szczecinie,61

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Laureaci Regionalnego Konkursu E(X)PLORY w Szczecinie. Uczeń III LO w Gdyni - JAN KISIELNICKI pierwszy z lewej.

 

źródło fotografii: https://www.facebook.com/Explory/photos/pcb.1622234824531597/1622235597864853/?type=3&theater

 

 

 
X
Password:
Wrong password.