20.03.2017 - Sukces naszych drużyn na Mistrzostwach Polski Drużyn Oksfordzkich

Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich od pięciu lat gromadzą rzesze pasjonatów wystąpień publicznych, debat turniejowych, intelektualnych sporów na najwyższym poziomie i koneserów wysublimowanego stylu zarówno słowa, jak i prezencji.

Tegoroczne MPDO odbywały się w dniach 17-19 marca na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

W tym roku pod opieką pani Anny Czernihowskiej-Tymoszyk do Poznania udały się dwa składy: drużyna podstawowa w składzie Agnieszka Hajdukiewicz III Lpp, Łukasz Mrugała III Lpp, Franciszek Hnatów III Lpp, Anna Krawczyk II Lcc oraz drużyna rezerwowa w składzie Mateusz Łaszczych I Lmm, Marcin Wierzbicki III Lpp, Piotr Wojtczak III Lpp i Aleksandra Rafalska I Lmm.

Drużyna rezerwowa pojechała w celu zdobywania nowych doświadczeń, jednak nie zakładała możliwości debatowania jako oficjalny członek rywalizacji. Jednak w piątek około godziny 19, gdy organizatorzy MPDO zadzwonili z pytaniem czy nasi rezerwowi wystartują w jutrzejszych rozgrywkach, pełni entuzjazmu zgodzili się niemal od razu. W niecałe sześć godzin przygotowali się do debatowania na sześć różnych tematów, bez znajomości strony, którą w dyskusji będą musieli zająć. Następnego dnia, nastawieni raczej na zdobywanie doświadczeń i naukę oraz wspieranie składu pierwszego, niż na huczne zwycięstwa drugi skład naszej szkoły udał się wraz z główną drużyną na Uniwersytet im. A. Mickiewicza.

Tezy, nad którymi naszym drużynom przyszło debatować, brzmiały:

,,Urzędy pracy w Polsce powinny zostać zlikwidowane”

,,Dyscypliny e-sportowe powinny zostać wpisane do programu Igrzysk Olimpijskich”

,,Edukacja w szkole średniej powinna trwać 5 lat”

,,W związku z Brexitem Szkocja powinna ogłosić niepodległość”

Gdy okazało się, że obie drużyny zwyciężyły pierwsze debaty, zaskoczenie było ogromne. Po dyskusjach na najwyższym poziomie, całym dniu stresu i napięcia, ale także wielu pouczających radach jury obie drużyny wygrywając wszystkie cztery debaty zajęły pierwsze miejsce w swoich grupach, tym samym przechodząc do finałów Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich, które odbędą się 22-23 kwietnia także w Poznaniu.

Teraz obu drużynom pozostał zasłużony odpoczynek i intensywne przygotowywanie się do następnego etapu największego turnieju debat oksfordzkich w Polsce. Trzymamy za nich kciuki!

 

 

 
X
Password:
Wrong password.