08.05.17 - Olimpijskie sukcesy uczniów z klas humanistycznych z III LO w Gdyni

W XLVII Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego aż 6 uczniów Gdyńskiej Trójki, głównie z klas humanistycznych, zdobyło tytuły finalistów olimpiady i tym samym zapewniło sobie 100% na egzaminie maturalnym (egzaminy: ustny, pisemne - poziom podstawowy i poziom rozszerzony). Są to: Paula Łuczkiewicz, Anna Subczyńska, Maciej Kurkowski, Karolina Parzontka-Lipińska, Paweł Sawicki oraz Barbara Swadzyniak.

Z kolei w XLI Olimpiadzie Języka Angielskiego tytuł laureata olimpiady zdobyła Weronika Gałka, a finalistami olimpiady zostali: Maria Kamińska, Grzegorz Roguszczak i Martyna Skweres. Znakomicie w XLVIII Olimpiadzie Języka Rosyjskiego wypadł Gleb Gierasimienko, który zdobył tytuł laureata VI m-ca i ma szansę reprezentować Polskę na rozgrywanej w 2018 roku Międzynarodowej Olimpiadzie Języka Rosyjskiego w Moskwie. W kolejnych olimpiadach "językowych" tytuły finalistek zdobyły: Katharina Hanke (XL Olimpiada Języka Niemieckiego) i Laura Lenkiewicz (XL Olimpiada Języka Francuskiego).

Podobnie jak uczniowie-znawcy literatury i języka polskiego również specjaliści w zakresie języków obcych nabyli prawo do uzyskania 100% pkt. na 3 egzaminach z danego języka obcego na maturze krajowej.

Tytuły finalistów uzyskali także startujący w LVIII Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym - Adrian Sztolsztejner oraz Jan Pankiewicz (mają zagwarantowane 100% pkt. na maturze z WoS) , a także Jan Częstki biorący udział w XLIII Olimpiadzie Historycznej (100% pkt. na maturze z historii).

Dwa tytuły laureatów padły łupem kolejnych humanistów z III LO w Gdyni. W I Olimpiadzie Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej Małgorzata Mijewska okazała się najlepsza w Polsce (tytuł laureata I m-ca), a Wojciech Aranowski zdobył tytuł laureata X m-ca.

Kolekcja "humanistycznych" laurów uczniów Gdyńskiej Trójki może się jeszcze powiększyć, bowiem do finału ogólnopolskiego Jubileuszowej X Olimpiady "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego", który zostanie przeprowadzony na początku czerwca br., zakwalifikował się Mieszko Czapliński-uczeń z klasy pierwszej PRE-IBO.

Wiesław Kosakowski - dyrektor III LO w Gdyni