09.04.17 – Kolejne sukcesy olimpijskie

W zakończonym w miniony czwartek, 6 IV 2017, w miejscowości Końskie, kilkudniowym finale krajowym Ogólnopolskiej Olimpiady Matematycznej trójka uczniów z III LO w Gdyni zdobyła tytuły laureatów III stopnia.

Są to: Damian Burczyk, Piotr Kowalewski i Antoni Żewierżejew - wszyscy z akademickiej klasy II matematyczno-fizyczno-informatycznej dwujęzycznej z jęz. ang. Tytuły finalistów Olimpiady zdobyło kolejnych dziewięciu uczniów GDYŃSKIEJ TRÓJKI, w tym najmłodszy z nich Michał Umiński - uczeń z klasy III matematycznej

w Gimnazjum nr 24 przy III LO w Gdyni. Zarówno laureaci jak i finaliści Olimpiady mają zapewnione 100% pkt. na maturze z matematyki /w zakresie podstawowym i rozszerzonym/. Ww trójka licealistów, dzięki swojemu sukcesowi, została zakwalifikowana do polskiej reprezentacji na rozgrywane w 2017 roku Międzynarodowe Zawody Matematyczne Państw Nadbałtyckich oraz Olimpiadę Matematyczną Państw Europy Środkowej.

Indywidualnymi sukcesami matematycznymi mogą pochwalić się także uczennice z III LO w Gdyni. Dowiodła tego m.in. Karolina Gabara /wyjątkowa uczennica z akademickiej klasy III matematyczno-informatycznej/, która znalazła się w kilkunastoosobowym gronie laureatów krajowego finału Olimpiady Lingwistyki Matematycznej rozegranego w sobotę 8 IV 2017 na Uniwersytecie Wrocławskim.

Młodzi matematycy z GDYŃSKIEJ TRÓJKI potrafią również odnosić sukcesy w konkurencjach zespołowych.

W przeprowadzonych w piątek jednocześnie w kilku miastach europejskich kolejnej edycji Międzynarodowego Konkursu Matematycznego NABÓJ wystartowało ponad 400 zespołów reprezentujących szkoły maturalne. Konkurs polega na zespołowym - zespół tworzy 4 lub 5 uczniów - rozwiązaniu w jednakowym dla wszystkich zespołów czasie jak największej liczby przygotowanych przez organizatorów zadań matematycznych. Punktacja poszczególnych zespołów biorących udział w NABOJu jest na bieżąco publikowana na stronie internetowej Konkursu, co niezwykle szybko podnosi, zwłaszcza w samej końcówce zawodów, poziom emocji u zawodników oraz kibiców obserwujących bezpośrednio w ww miastach lub poprzez internet zmagania zespołów.

Po kilkugodzinnych zmaganiach okazało się, że bezapelacyjnie pierwsze miejsce w kategorii seniorów /licealiści pow. 16 lat/ zajęła drużyna III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej w Gdyni.

Uczniowie z GDYŃSKIEJ TRÓJKI w pokonanym polu zostawili świetne ekipy zagraniczne,  a także polskie, w tym wywodzące się z tak znanych z osiągnięć matematycznych ogólniaków  jak: V LO w Krakowie (2 m-ce), Liceum Akademickie UMK w Toruniu (6 m-ce), XIV LO  w Warszawie (11 m-ce), XIII LO w Szczecinie (13 m-ce),

III LO Wrocław (19 m-ce). Najlepszą w tym niezwykle trudnym i emocjonującym drużynę tworzyli następujący uczniowie III LO w Gdyni: Damian Burczyk, Paweł Burzyński, Kacper Kluk, Paweł Sawicki oraz Antoni Żewierżejew (uczniowie akademickich klas matematyczno-fizyczno-informtycznych). W Konkursie bardzo dobrze spisały się także reprezentujące barwy III LO w Gdyni pozostałe 2 zespoły, które zajęły m-ca: 17 i 18.

W kategorii juniorów (gimnazjaliści oraz uczniowie liceów z klas pierwszych) Konkursu zespół  z Gimnazjum

nr 24 przy III LO w Gdyni zajął znakomite 12 miejsce w stawce ponad 450 drużyn.

Ww sukcesy matematyczne uczniów z GDYŃSKIEJ TRÓJKI to efekt pracy znakomitych nauczycieli matematyki,

w tym przede wszystkim Pana Wojciecha Tomalczyka - twórcy "gdyńskiej szkoły matematyki" w III LO w Gdyni

(od 1991 roku) oraz Pana Adama Dzedzeja, a także uczących w klasach matematycznych: Pani Janiny Filipowicz, Pani Małgorzaty Ilewicz, Pani Agnieszki Skalskiej i Pana Witolda Zakrzackiego.

Wiesław Kosakowski - dyrektor III LO w Gdyni