Finały V Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich w Poznaniu

W dniach 22-23.04.2017r. na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu miało miejsce największe oratorskie wydarzenie - Finały V Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich. Wzięły w nich udział dwie drużyny z naszej szkoły, które, w drodze eliminacji, wyłoniono z Koła Debat Oksfordzkich:

Drużyna I

Agnieszka Hajdukiewicz IIILpp

Łukasz Mrugała IIILpp

Franciszek Hnatów IIILpp

Anna Krawczyk IILcc

Drużyna II

Piotr Wojtczak ILmm

Adrian Thrun ILhh

Piotr Wojtczak IIILpp

Aleksandra Rafalska ILmm

 

Debatanckie pojedynki stały na najwyższym poziomie, a mówcy musieli ważyć każde słowo. Tezy, do których od tygodnia się przygotowywaliśmy przy współpracy z prof. D. Dzwig, prof. W. Kotowskm i prof. A. Tymoszyk (za co bardzo dziękujemy), dotyczyły zagadnień politycznych, gospodarczych, społecznych, prawnych i filozoficznych :

•Należy zlikwidować instytucję Trybunału Stanu w Polsce.

•Polski rząd powinien pomóc tzw. frankowiczom.

•Przedsiębiorca powinien mieć prawo zakazania swoim pracownikom eksponowania symboli religijnych.

•Ludzie nie byliby w stanie uwierzyć w Boga bez możliwości poznania zła.

•Polska nie potrzebuje Trybunału Konstytucyjnego.

•Rozwój robotyki niesie ze sobą więcej zagrożeń niż szans.

•Sędziowie sądów rejonowych w Polsce powinni być wybierani w wyborach powszechnych.

Nasze drużyny we wspaniałym stylu dostały się do 1/16 finału (drużyna II) oraz 1/8 (drużyna I). W niedzielne popołudnie wszyscy finaliści zebrali się w głównej auli, by obserwować debatę finałową. Jej teza została podana zawodnikom na godzinę przed zmaganiami: "Lepiej skrócić niewinnego o głowę, niż zawahać się na wojnie". Debatę tę, a tym samym całe mistrzostwa, wygrała drużyna z Krakowa, która stawiała czoło drużynie z Konina.

Udział w Mistrzostwach umożliwił wszystkim uczestnikom zdobycie  ogromnego doświadczenie. Pomogły w tym również, zorganizowane przez Fundację G5 warsztaty, w których nasi oratorzy wzięli udział . Jesteśmy pod wrażeniem całych mistrzostw i z niecierpliwością wyczekujemy kolejnych.

Aleksandra Rafalska

 

 

 
X
Password:
Wrong password.