19.03.2016 - IV Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich w Poznaniu

Dnia 19 marca 2016 roku drużyna uczniów naszego liceum uczestniczyła w IV Mistrzostwach Polski Debat  Oksfordzkich w Poznaniu, zorganizowanym przez Fundację Edukacyjną G5 przy współpracy z Uniwersytetem im.  Adama Mickiewicza. Szkołę reprezentowali uczniowie klas II liceum: Franciszek Hnatów, Marcin Wierzbicki, Łukasz Mrugała oraz kapitan drużyny - Aleksander Obuchowski. Sam turniej był zwieńczeniem cyklu całomiesięcznych spotkań z trenerami -  Panem Michałem Kossem, Paną Magdaleną Lotterhoff oraz Panią Anną Czernihowską Tymoszyk.

Tezy fazy grupowej dotyczyły różnych  zagadnień min. politycznych – 1. Wszystkie archiwa SB i UB powinny były zostać spalone w 1989 roku; społecznych – 2. Ruch feministyczny w XXI wieku czyni kobietom więcej szkody niż pożytku, 3. Obecna polityka miast prowadzi do festiwalizacji życia kulturalnego, 4. Kultura i sztuka w żadnym wypadku nie powinny podlegać cenzurze władzy; i  kulturowych – 5. Amerykański przemysł filmowy jest rasistowski .

Dzięki, dużemu zaangażowaniu wszystkich członków drużyny ,w fazie grupowej zajęliśmy 4 miejsce, które jednak nie dawało możliwości kontynuowania zmagań turniejowych. Jednakże  ważne jest, że drużyna zdobyła wiele doświadczeń oraz cennych umiejętności oratorskich, doboru argumentów, kultury dyskusji, „dobrej” rywalizacji i oczywiście miłych znajomości z innymi uczestnikami.

Wszystkich, którzy chcą poznać zasady kultury dyskusji i rozwijać umiejętności debatowania na wysokim poziomie zapraszamy do uczestnictwa w  KOLE DEBAT OKSFORDZKICH. Kontakt: Aleksander Obuchowski lub Anna Czernihowska Tymoszyk.