16.06.18 - Uczniowski projekt kosmiczny 3-SAT

Do balonu, który odleciał w sobotę z pilskiego lotniska podczepiony był dron i ładunek biologiczny. - Tym ładunkiem były przywiezione ze Skandynawii ekstremofile - bardzo wytrzymałe organizmy, które są w stanie przetrwać ekstremalne warunki - mówi koordynator grupy inżynieryjnej 3-SAT, Jan Struziński. Dokładniej, do stratosfery poleciały przyczepione do balonu niesporczaki-bardzo małe zwierzęta bezkręgowe.

Ale celem przeprowadzonego na lotnisku w Pile eksperymentu były głównie testy podczepionego pod balon drona, który docelowo również ma niebawem wylecieć do stratosfery. Uczniów w ich eksperymencie przeprowadzonym w Pile wsparli merytorycznie i technicznie m.in.: JIT Solutions, airPAS,Pelixar, Copernicus Project oraz Panowie: Maciej Kwapiński,Daniel Kaczmara, Mariusz Pułas.

skład GRUPY 3