10.10.17 - "Nowe technologie dla dziewczyn"

"....Nowe technologie dla dziewczyn" to pionierski w Polsce program stypendialny dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z branżą informatyczną. Firma Intel Technology Poland wspólnie z Fundacją Edukacyjną Perspektywy już po raz trzeci zaoferowała maturzystkom i studentkom kierunków technicznych unikatowy program wspomagania ich rozwoju.

Stypendystki programu otrzymają zarówno wsparcie merytoryczne, jak i pomoc finansową. Znajdą się pod opieką mentora lub mentorki doświadczonego pracownika firmy Intel. Otrzymają stypendium w wysokości 12000zł. brutto, które pokryje część wydatków, jakie ponoszą w związku ze studiami. A w wakacje zostaną zaproszone na staż w gdańskim centrum badawczo-rozwojowym firmy Intel największym ośrodku R&D Intela w Europie lub w amerykańskiej siedzibie firmy.

Program stypendialny ma na celu zainteresowanie młodych kobiet branżą nowych technologii oraz kierunkami studiów, które wiążą się z ich tworzeniem. Celem programu jest udzielenie utalentowanym maturzystkom i studentkom wsparcia w nauce oraz w zakresie planowania i rozwoju kariery zawodowej w branży technologicznej. Spożytkowanie wielkiego potencjału kobiet w kluczowym dla cywilizacji obszarze nowych technologii jest bowiem warunkiem koniecznym dla jej rozwoju.

To pokolenie będzie tworzyć przyszłość nowych technologii, a one bardzo, bardzo potrzebują kobiet, ich świeżego spojrzenia i świetnych pomysłów. A także zaangażowania i odpowiedzialności. - podkreśla dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Chociaż liczba kobiet pracujących w branży informatycznej rośnie, wciąż jest to obszar zdominowany przez mężczyzn. Potrzeba inicjatyw, które otworzą drzwi do tego świata kobietom. Dlatego chcemy zainteresować maturzystki i studentki nowymi technologiami i związanym z nimi wykształceniem - mówi Michał Dżoga, Dyrektor Corporate & Government Affairs na region Europy, Intel.

Zarówno w Polsce, jak i na świecie branża informatyczna charakteryzuje się niskim wskaźnikiem zatrudnienia kobiet . Jest ich zaledwie od kilku do kilkunastu procent. A przecież za pierwszą w historii programistkę uważa się Adę Lovelace (córkę George’a Byrona), która stworzyła pierwszy opublikowany algorytm napisany z zamiarem wykonania na maszynie!

W Polsce tylko 13% studentów informatyki to kobiety. W korporacjach technologicznych jest ich jeszcze mniej. Niedobór specjalistów z zakresu nowych technologii już teraz szacuje się  w Polsce na 50 000, a w Europie, do roku 2020 - na 1 milion

Dwie pierwsze edycje programu stypendialnego pokazały, że nie brakuje młodych kobiet wybitnie uzdolnionych w dziedzinie nowych technologii i zdeterminowanych do tego, aby osiągnąć w niej sukces. Warto im pomagać!"

źródło: