01.06.16 – Ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych "STEM" 2016

Już po raz drugi redakcja czasopisma edukacyjnego Perspektywy ogłosiła wyniki Ogólnopolskiego Rankingu Liceów i Techników STEM (31 maja 2016 w Warszawie). Celem Rankingu jest budzenie w młodych ludziach pasji do takich przedmiotów jak matematyka, fizyka, chemia oraz informatyka, a następnie inspirowanie ich do podejmowania studiów na kierunkach inżynierskich i w zakresie  nauk ścisłych. Ranking wskazuje licea i technika, które najlepiej przygotowują kandydatów na takie właśnie studia i mogą być inspirującym przykładem dla innych. Inicjatorzy rankingu są przekonani,  że stanie się on rekomendacją zarówno dla kandydatów do szkół zainteresowanych naukami ścisłymi i technicznymi, jak i dla wiodących uczelni, ceniących absolwentów szkół ponadgimnazjalnych najlepiej kształcących w zakresie przedmiotów ścisłych.

Najwyższe miejsce spośród ponadgimnazjalnych szkół województwa pomorskiego i szóste miejsce w Polsce zajęło III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej, (w roku 2015 było na 11 m-cu w kraju).

Pierwsza dziesiątka polskich liceów najlepiej kształcących w zakresie matematyki, fizyki, chemii oraz informatyki to:

1. XIV Liceum Ogólnokształcące im. St. StaszicaWarszawa        100 pkt.

2. Liceum Akademickie UMKToruń                                               88.98

3. XIII Liceum Ogólnokształcące Szczecin                                     74.87

4. LO nr XIV im. Polonii BelgijskiejWrocław                                   69.55

5. Publiczne LO Politechniki ŁódzkiejŁódź                                    65.56

6. III LO z Oddz. Dwujęz. im. Marynarki Wojennej RPGdynia      64.20

7. LO nr III im. Adama MickiewiczaWrocław                                 62.74

8. I Liceum Ogólnokształcące im. M. KopernikaŁódź                   61.43

9. V Liceum Ogólnokształcące im. A. WitkowskiegoKraków         61.21

10. VI LO z Oddz. Dwujęz. im. Jana KochanowskiegoRadom      60.95

W pierwszej setce tego rankingu znalazły się poza Gdyńską Trójką jeszcze tylko trzy pomorskie licea,

które zajęły następujące miejsca:

33. VI LO w Gdyni                                  49,18 pkt.

64. V LO w Gdańsku                              44,16 pkt.

91. Gdańskie Liceum Autonomiczne   40,89 pkt.

Wśród techników z woj.pomorskiego najwyższe miejsca w rankingu zajęły szkoły:

28. Technikum nr 8 CKZiU nr 2 w Gdańsku                      46,64 pkt.

50. Technikum nr 4 w ZS Łączności w Gdańsku               38,44 pkt.

52. Technikum w ZSCiE w Gdyni                                        38,33 pkt.

60. Technikum nr 2 w ZSZiO w Kartuzach                         37,34 pkt.

70.Technikum Weterynariii w ZSR CKP w Bolesławowie   36,16 pkt.

Ranking Liceów STEM'2016 uwzględnia szkoły, w których maturę w maju 2015 r. zdawało minimum

12 maturzystów, a średnie wyniki szkoły z matematyki były nie mniejsze niż 0,75 średniej krajowej. Ranking został oparty na trzech kryteriach:

• wynikach matury na poziomie rozszerzonym z przedmiotów: matematyka, fizyka, chemia, biologia oraz informatyka (50%);

• wynikach matury obowiązkowej z matematyki (25%);

• sukcesach szkół w olimpiadach przedmiotowych (matematyka, fizyka, chemia, informatyka), krajowych i międzynarodowych, odpowiadających swoim profilem zakresowi STEM (25%).

Łącznie sklasyfikowano 200 najlepszych liceów STEM w Polsce.

Ranking Techników STEM 2016 uwzględnia szkoły, w których maturę w maju 2015 r. zdawało minimum

Ranking został oparty na trzech kryteriach:

• wynikach matury obowiązkowej z matematyki (35%);

• sukcesach szkół w olimpiadach przedmiotowych, krajowych i międzynarodowych, odpowiadających swoim profilem zakresowi STEM (15%).

Łącznie sklasyfikowano 100 najlepszych techników STEM w Polsce.

źródło: http://www.perspektywy.pl

Wiesław Kosakowski - dyrektor III LO w Gdyni